کاربرد نبولایزر در درمان بیماری‌های تنفسی بسیار موثر است. آسم یک بیماری تنفسی است که علائمی مانند التهاب مجاری تنفسی و افزایش تولید ترشحات در مجاری فرد را به دنبال دارد. انواع دستگاه نبولایزر در بازار و فروشگاه تجهیزات پزشکی موجود هستند که می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

نبولایزر چیست؟

نبولایزر وسیله‌ای است که با استفاده از آن دارو را از راه استنشاق به شش‌ها و دستگاه تنفسی می‌رسانند. سرعت و تاثیر این روش درمان برای مواردی همچون آسم و برونشیت بسیار چشمگیر است. با استفاده از دستگاه نبولایزر می‌توان از درگیر شدن سایر بافت‌های بدن جلوگیری کرد و تنها بخش تنفسی را در برابر دارو‌ها قرار داد. زیاد شدن عملکرد ماهیچه‌های تنفسی بدن، افزایش فعالیت‌های عمومی، بهبود استقامت بدن، جلوگیری از ترشحات ریوی، بهبود تهویه و سرفه، پیشگیری از آتلکتازی، کمک کردن به بازگشت خون، کم شدن چسبندگی، کم شدن درد و اسپاسم از جمله مزیت‌های به کار گیری نبولایزر است.

مهم‌ترین قسمت دستگاه تنفسی که برای تامین اکسیژن بافت‌های بدن و دفع دی اکسید کربن موثر عمل می‌کند ریه است. وقتی به بیماری‌های تنفسی دچار می‌شوید، باعث درگیر شدن قسمت‌های مختلف ریه و یا ایجاد ضایعه‌هایی در بافت ریه می‌شود. ریه که عضو مهم بدن به شمار می‌آید اگر آسیب ببیند باعث مختل شدن بسیاری از فعالیت‌های روزانه افراد شده و در مواردی حتی فرد را از پا در میاورد و حتی می‌تواند او را بکشد. تزریق دارو یا خوردن دارو در روند بیماری‌های تنفسی موجب تاثیرات کمتری می‌شود. از این رو برای این که داروها موثر واقع شوند، استفاده از نبولایزر جهت درمان بیماری‌های تنفسی توسط پزشکان تجویز می‌شوند و این یک کاربرد نبولایزر به شمار می‌آید.

انواع نبولایزر

دستگاه نبولایزر انواع مختلفی دارد و در فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی به فروش می‌رسد. در مجموع سه نوع دستگاه نبولایزر وجود دارد:

  • دستگاه نبولایزر جت که با استفاده از گازی فشرده، تولید ذرات آلروسل دارو را انجام می‌دهد. تولید این گاز به کمک کمپرسور هوا صورت می‌گیرد.
  • دستگاه اولتراسونیک نبولایزر به کمک ارتعاشات و فرکانس‌های بالا می‌تواند تولید ذرات آلروسل دارو را انجام دهد. ذرات تولید شده توسط این دستگاه در مقایسه با ذرات جت نبولایزر بسیار بزرگ‌تر هستند.
  • دستگاه نبولایزر مش که با استفاده از منافذ و سوراخ‌های بسیار ریز دستگاه، دارو به صورت مایع عبور می‌کند به منظور این که به ذرات آلروسل تغییر شکل دهد. این دستگاه در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها ذراتی که تولید می‌کند کوچک‌تر هستند و نسبت به دیگر دستگاه‌ها دارای قیمت بالاتری است.

کاربرد نبولایزر

کاربرد-نبولایزر

درمان بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) را تسهیل می‌بخشد.
بیماری آسم و برونشیت  را فوری درمان می‌کند و سریع حملات آسم را برطرف می‌کند.
در درمان بیماری فیبروکیستیک به کار می‌رود.
انواع بیماری‌های ریوی مزمن و التهاب‌های دستگاه تنفسی را بهبود می‌بخشد.
ذرات آب و اکسیژن برای بیماران مبتلا به اسپاسم برونشیت را گرم می‌کند.
هوای تنفسی را گرم کرده و رطوبت را افزایش می‌دهد به منظور این که بیماران بهتر نفس بکشند.
سرماخوردگی را نیز بهبود می‌بخشد.

ویژگی‌‌های نبولایزر

اگر نبولایزر را با سایر دستگاه‌های پزشکی که برای درمان بیماری‌های تنفسی به کار می‌روند مانند: دستگاه اکسیژن ساز، بای پپ و سی پپ مقایسه کنیم، می‌بینیم که دارای مزیت و ویژگی‌های خاصی هستند. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • روش درمان آسان برای حمله‌های ناگهانی آسم محسوب می‌شود؛ زیرا با این دستگاه نیاز نیست به صورت عمیق نفس بکشید.
  • هنگام استفاده از نبولایزر امکان استفاده هم زمان از دارو‌های متعدد وجود دارد.
  • امکان استفاده از این دستگاه هم در بیمارستان و هم در خانه و نیز برای مرطوب کردن هوا وجود دارد.
  • کودکان و خردسالان به راحتی از آن می‌توانند استفاده کنند زیرا کار با آن راحت است.
  • نبولایزر در مقایسه با کارایی بالا دارای قیمت بسیار ارزان و مقرون به صرفه است.
  • اگر از این دستگاه استفاده کنید استقامت بدن را بهبود می‌بخشد.
  • از آن جایی که بیماری‌های تنفسی و ریوی دارای حساسیت هستند باید در استفاده و نگهداری نبولایزر دقت لازم را به عمل آورید. بعد از این که هر بار از آن استفاده کردید، محفظه آن را بشویید.
سخن آخر

در این مطلب کاربرد نبولایزر را بررسی کردیم و سعی کردیم هر آن چه که درمورد نبولایزر لازم است را توضیح دهیم. درمورد خرید هر گونه کالای پزشکی شما می‌توانید به سایت یخ پد مراجعه کنید، در این سایت انواع اقلام پزشکی به فروش می‌رسد و می‌توانید به صورت اینترنتی و بدون تحمل مشکلات خرید حضوری کار خود را انجام دهید.