دیابت نوعی بیماری مزمن و پیش رونده به شمار می‌آید که شما می‌توانید پیشگیری از دیابت با تغذیه ساده را به راحتی انجام دهید. به طور کلی دیابت زمانی آغاز می‌شود که بدن قادر به تولید انسولین کافی نباشد یا این که به درستی از انسولین تولید شده استفاده نکند. دو دسته دیابت نوع یک و نوع دو وجود دارد. دیابت نوع یک که بیشتر به دلایل محیطی و ژنتیکی اتفاق می‌افتد، دارای شیوع کمتری است و به آن دیابت وابسته به انسولین هم می‌گویند. دیابت نوع دو که از آن به عنوان دیابت غیر وابسته به انسولین یاد می‌شود، از نوع یک شایع‌تر است.

تمام محصولات مربوط به دیابت

دیابت و تغذیه روزانه

کالری روزانه شما باید دارای حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد پروتئین باشد. درمورد چربی‌ها نیز مقدارشان نباید از ۳۰ درصد کالری روزانه شما فراتر رود. اگر می‌خواهید چربی‌های حیوانی مصرف کنید باید کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه را تشکیل دهد. بقیه کالری روزانه شما ( ۶۰-۵۰ درصد) را باید کربوهیدرات‌ها تشکیل دهند.

جوراب دیابت بامبو ورنا

در پیشگیری از پیشگیری از دیابت با تغذیه ساده اگر مواد قندی از جمله شکر به صورت حساب شده مصرف شود، مجاز می‌باشد. البته تا چند وقت پیش این طور بود که افرادی با بیماری دیابت نباید غذاهای حاوی کربوهیدرات‌های ساده مثل قند و یا شیرینی را مصرف می‌کردند اما با بررسی‌هایی که انجام شد نشان داده شد، کربوهیدرات‌های ساده و مرکب از نظر میزان بالا بردن قند خون با یک دیگر تفاوت زیادی ندارند.

لازم است بدانید در صورت مصرف بعضی از غذاهای حاوی نشاسته مثل سیب زمینی، قند خون بیشتر از زمانی که شکر مصرف می‌کنید، بالا می‌رود. بنابراین اگر شما در رژیم غذایی خود از کربوهیدرات‌های ساده استفاده کنید، مشکلی ندارد. برای مصرف فیبر در روز باید حداقل ۲۰ گرم استفاده کنید. سعی کنید از موادی که در زیر آمده‌اند استفاده کنید.

  • نان جوی سبوس دار، نان سنگک، جو پوست نکنده، ذرت
  • بادام، بادام زمینی، فندق‌، گردو
  • انواع لوبیا، عدس‌، سویا
  • سبزیجات شامل لوبیا سبز، نخود فرنگی، هویج، گل کلم، اسفناج
  • میوه ها شامل توت فرنگی، شاه توت،‌ گلابی، سیب ( مخصوصاً با پوست)، پرتقال

برای این که از افزایش فشار خون جلوگیری کنید پیشنهاد می‌شود که مصرف نمک را کاهش دهید (۵/۱-۱ قاشق چایخوری در روز). در پیشگیری از دیابت با اصول تغذیه‌ای ساده پیشنهاد می‌شود که مقدار کلسترول مصرفی در روز باید کمتر از ۳۰۰ میلی گرم باشد.

پیشگیری از دیابت با اصول تغذیه‌ای ساده

کلسترول در غذاهایی مانند گوشت (مخصوصاً گوشت قرمز)، زرده تخم مرغ، دل و جگر و لبنیات وجود دارد که اگر بالا باشد باعث ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. برای افراد دیابتی استفاده از بشقاب سلامتی توصیه می‌شود. این بشقاب به دو قسمت تقسیم می‌شود قسمت اول شامل سبزی‌ها غیر از سبزیجات نشاسته‌ای مثل سیب ‌زمینی، کدوحلوایی، باقالی، ذرت، نخود فرنگی، هویج، چغندر و شلغم است. نصف قسمت بعدی شامل گروه نان و غلات مانند نان، برنج، ماکارونی و نصف دیگر شامل گروه گوشت و جایگزین‌ها مانند مرغ، ماهی، گوشت، تخم مرغ می‌باشد.

مصرف الکل و دیابت

الکل در بدن به قند (گلوکز) تبدیل نمی‌شود و از سوی دیگر از تولید گلوکز در کبد جلوگیری می‌کند. اگر به صورت همزمان با انسولین یا قرص‌های دیابت مصرف شود می‌تواند قند خون (هیپوگلیسیمی) را کاهش دهد. به دلیل این که در الکل کالری زیادی وجود دارد، چاقی و اضافه وزن و نیز افزایش چربی خون را در پی خواهد داشت که این عوامل خود منجر به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شوند. بنابراین افراد دیابتی نباید الکل مصرف کنند.

اقدامات لازم برای پیشگیری کردن از دیابت

اگر فکر می‌کنید که برای پیشگیری کردن از دیابت لازم است کارهای سختی انجام دهید کاملا اشتباه است. شما با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر شده‌است می‌توانید از آن پیشگیری کنید. با رعایت این اصول احتمال ابتلا به دیابت نوع دو در افراد مستعد تا ۷۰% کاهش می‌یابد.

سرنگ انسولین ۱ سی سی ۴۰ عددی آوا 

  • ورزش روزانه
  • داشتن تغذیه‌ی سالم
  • در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی، کاهش ۵ تا ۷ درصدی وزن

سخن آخر

در این مطلب درمورد دیابت و پیشگیری از دیابت با تغذیه ساده صحبت کردیم. اگر شما به هر دارویی برای درمان این مشکل احتیاج دارید می‌توانید به راحتی از سایت یخ پد به صورت آنلاین آن را تهیه کنید. در سایت یخ پد انواع اقلام پزشکی وجود دارد و شما هر آنچه که نیاز داشته باشید را می‌توانید اینترنتی و بدون حضور فیزیکی در فروشگاه و صرف زمان و تحمل مشکلات دیگر تهیه کنید.