شیر دادن به کودکان همیشه کار راحتی نیست و برخی مادران همیشه دغدغه این موضوع را دارند. از لوازم شیردهی برای انجام آسان این کار می‌توان کمک گرفت. این لوازم بسیار کاربردی هستند و به مادران در شیر دادن کمک شایانی می‌کنند. شیردوش‌ها، شیشه شیر، سوتین شیردهی، پد سینه و موارد دیگر نمونه‌هایی از این لوازم هستند.

آیا باید همه این وسایل را تهیه نمود تا شیردهی آسان شود؟ کدام یک از این لوازم‌ها پرکاربردتر است؟ باید با توجه به نیاز و بودجه هر فرد تعدادی از این وسایل خریداری شوند. برای اینکه با این ابزارها آشنا شوید و کاربرد هر یک را بدانید، تا انتها ما را همراهی کنید.

شیردوش دستی FTE CO

شیردوش‌ها

شیردوش‌ها معمولاً برای مادرانی کاربرد دارند که شاغل هستند، زایمان زود‌رس داشتند، ترشح شیرشان بیش از اندازه است، کودکانشان در بیمارستان بستری بوده‌اند یا نوک سینه صافی دارند. همچنین مادرانی که میزان مصرف شیر کودک برایشان مهم است، می‌توانند از این ابزار استفاده کنند.

شیردوش دستی ستاره سلامت

ممکن است مادران هنگام استفاده از شیردوش‌ها حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه اول شیردهی احساس گزگز شدن را در سینه‌های خود حس کنند. شیردوش‌ها دو نوع دارند که عبارتند از:

  • شیردوش‌های دستی: خود این شیردوش‌ها دارای انواع مختلفی مانند شیردوش اهرمی، شیردوش شیپوری و… هستند. شیردوش‌های دستی برای کسانی مناسب هستند که گاهی اوقات یا یکی دو روز در هفته به آن نیاز دارند. در هنگام استفاده از این نوع شیردوش‌ها نباید نیروی زیادی به آن‌ها وارد شود زیرا امکان صدمه دیدن بافت سینه وجود دارد.
  • شیردوش‌های برقی: مادرانی که به صورت دائمی از شیردوش استفاده می‌کنند باید از شیردوش‌های برقی بهره بگیرند. این شیردوش‌ها با برق و باتری شارژ می‌شوند و در ۲ نوع تکی و دوتایی قابل استفاده هستند.

سوال بسیاری از مادران این است که کدام از شیردوش‌ها بهترند؟ پاسخ این سوال به اولویت‌های مادر بستگی دارد. شیردوش‌های دستی قیمت پایین تری نسبت به شیردوش‌های برقی دارند و برای مدت کوتاه استفاده می‌شوند. شیردوش‌های برقی استفاده راحت‌تر و طولانی‌تری نسبت به شیردوش‌های دستی دارند و همچنین برای فرزندان بعدی نیز قابل استفاده هستند.

پرکاربردترین-لوازم-شیردهی

بالش شیردهی ویونا

شیشه شیر برای شیردهی

شیشه شیر یکی دیگر از پرکاربردترین لوازم شیردهی است‌. هنگامی که مادر قادر به شیر دادن فرزند خود با سینه نیست، از شیشه شیر استفاده می‌کند. این که شیشه شیر و سر شیشه چه سایز و نوعی باشند به سن و نیاز کودک بستگی دارد. سر شیشه شیر‌ها به چند نوع تقسیم می‌شوند:

  • سر شیشه گیلاسی : این سر شیشه‌ها شبیه به نوک سینه مادران هستند و انتهای آن‌ها گرد است.
  • سر شیشه ارتودنسی: این نوع سر شیشه‌ها باعث رشد کام و فک کودکان می‌شوند.
  • سر شیشه پروانه‌ای: سر شیشه‌های پروانه‌ای نسبت به بقیه پهن‌تر و صاف‌تر هستند.
  • سر شیشه استوانه‌ای

البته کودکانی که به شکاف لب یا شکاف کام دچار هستند باید از شیشه شیر‌های مخصوص استفاده کنند. این کودکان توانایی لازم برای مکیدن شیر را از نوک پستان ندارند و به همین دلیل باید از بطری و سر شیشه‌های مخصوص نوزادان مبتلا به شکاف لب یا کام استفاده کنند.

پد سینه مخصوص شیردهی اکسو کلاسیک

پدهای شیردهی چه کمکی می‌کنند؟

نام دیگر این پدها، پدهای پرستاری یا پدهای سینه است. این پدها شبیه به یک صفحه روی سوتین قرار می‌گیرند و باعث جذب شیر چکیده شده به خود می‌شود. این پدها دارای دو نوع یک بار مصرف و قابل شست و شو هستند. پدهای شیردهی از ترکیب عرق و سینه مادر پیشگیری می‌کنند.

این پدها که یکی از لوازم شیردهی محسوب می‌شوند، برای کسانی کاربرد دارند که در ماه‌های اول شیر دادن به سر می‌برند و هنوز میزان شیردهی آنان مشخص نیست یا مشکل چکیدن شیر را در تمام بازه شیردهی دارند. با این که مشکل چکیدن شیر بعد از گذشت چند ماه در مادران برطرف می‌شود اما در برخی موارد این مشکل ادامه دارد یا دارای شیر زیادی هستند و می‌توانند از پدهای شیردهی استفاده کنند.

سخن پایانی

لوازم‌های دیگری مانند کرم شقاق سینه برای زخم‌های نوک سینه، سوتین شیردهی، صندلی شیردهی، بالش شیردهی و لباس شیردهی برای شیردادن به کودک وجود دارند اما سعی کردیم تا در این مقاله پرکابردترین لوازم شیردهی را معرفی کنیم. شما می‌توانید برای تهیه این وسایل از مجموعه یخ پد کمک بگیرید. یخ پد مجموعه‌ای است که انواع محصولات و کالاهای پزشکی را با کیفیت بالا و رعایت اصول بهداشتی به مشتریان خود ارائه می‌کند. شما می‌توانید محصولات مورد نظر خود را به صورت آنلاین از یخ پد سفارش دهید و از مشکلات خرید حضوری آسوده باشید.