بعضی از والدین برای سرگرم کردن فرزندان خود پرنده مناسب خانگی می‌خرند. بعضی‌ها هم برای تولید مثل از پرنده‌ها آن‌ها را خریداری می‌کنند تا به این وسیله درآمدی را بدست آورند. پرنده‌های زینتی حیوانات فوق العاده باهوش و زیبایی هستند. آن‌ها می‌توانند تا چند ساعت مداوم باعث شاد شدن روحیه شما شود. این پرندگان خیلی ساده حرکات و صداهای شما را تقلید می­کنند. اگر به پرندگان و نگهداری آن‌ها در خانه علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

چه نوع پرنده‌هایی مناسب نگهداری در خانه هستند؟

انتخاب یک پرنده مناسب خانگی به چند مورد بستگی دارد. اولین و مهم‌ترین نکته این است که فرد باید بداند که پرنده موجود زنده‌ای است که دارای ادراکات و حواس است. درست است هم سطح ادراکات بشر نیست ولی هم حس شادی و غم را دارد و هم غرایز طبیعی مانند ترس از خطر. پس نباید به عنوان اسباب بازی با آن‌ها رفتار کرد. مراقبت هر نوع پرنده با دیگری مختلف است. مثلا احتیاجات عاطفی یک کاسکو با یک قناری خیلی متفاوت است.

پنج پرنده مناسب خانگی برای آپارتمان کدامند؟

کاسکو:

این نوع پرنده هوش بالایی دارد و به دلیل این استعدادش گران قیمت نیز می‌باشد. افرادی کمی هستند که کاسکو را نگهداری می­کنند چون باید بتوانند هزینه‌های بالای این را پرنده را پرداخت کنند. این پرنده فوق العاده حساس می‌باشد و از مواد غذایی درجه یک تغذیه می‌کند. آن‌ها وسایل سرگرمی مانند اسباب بازی نیز لازم دارند. کاسکو خیلی راحت و دقیق تقلید صدا را انجام می‌دهد ولی به توجه و محبت زیاد نیاز دارد. اگر در مراقبت‌ این پرنده کوتاهی کنید با جیغ و فریادهایش مواجه می‌شوید. پس اگر وقت و حوصله ی کافی را برای نگه داری این پرنده ندارید بهتر است از خریدش صرف نظر کنید.

پنج پرنده مناسب خانگی برای آپارتمان کدامند؟

مرغ عشق:

مرغ یا جریگار همان طوطی ولی از نژاد دیگری می‌باشد. این پرنده پرطرفدارترین نوع طوطی بعد از کاسکو می‌باشد. مرغ عشق معمولا به صورت جفت خریده می‌شود چون تنهایی این پرنده را دچار بیماری و افسردگی می‌کند. خرید تک و تنهای این پرنده ریسک بالایی دارد و حتما باید در طول مدت بیداری مرغ عشق، آن را سرگرم کنید که به مشکلاتی با این پرنده برنخورید. این پرنده نیز به وسایل سرگرم کننده نیاز دارد با اینکه قابلیت تقلید صدا و صحبت کردن را ندارد ولی حرکاتی جالبی را می‌تواند انجام دهد.

عروس هلندی:

عروس هلندی که با اسم کاکاتیل نیز معروف می‌باشد بعد از مرغ عشق پرنده محبوبی محسوب می‌شود. عروس هلندی پرنده‌ای آرام، مهربان و دوست داشتنی می­باشد. این پرنده نیز به جفت نیاز دارد. عروس هلندی تا حدودی می‌تواند تقلید صدا را انجام دهد ولی نه به اندازه کاسکو. عروس هلندی ترفندهایی مانند سوت زدن، انداخت سکه در قلک، چرخیدن، ایستادن مثل عقاب و غیره را انجام می­دهد پس برای سرگرمی پرنده خوبی می­باشد.

عروس هلندی یا کاکتیل

شاه طوطی:

شاه طوطی با  طوطی ملنگو شباهت زیادی دارد ولی از نظر خصوصیات ظاهری متفاوت هستند که با دقت زیاد به این تفاوت پی می‌برید. شاه طوطی‌ها نسبت به سایر پرنده‌های نام برده شده شلوغ‌تر هستند و هنگامی که با غریبه‌ای روبه رو می­شوند آن شخص را چنگ می‌زنند یا گاز می‌گیرند. اگر به تغذیه این نوع پرنده رسیدگی نکنید سر و صدای زیادی به راه می­اندازد. شاه طوطی نیز می­تواند تقلید صدا انجام دهد. درصورتی که به خوبی از این پرنده نگه داری کنید دوست مهربانی برای شما خواهد بود.

کاکادو:

طوطی کاکادو هوش بالایی دارد و از پرنده‌های گران قیمت می‌باشد. این طوطی هم قادر به صحبت کردن می‌باشد و هم می‌تواند به خوبی شما را سرگرم کند. هوش این پرنده به قدری بالاست که غم و شادی شما را خیلی زود تشخیص می‌دهد. اگر می‌خواهید این پرنده را خودتان تربیت کنید بهتر است جوجه چند ماهه را خریداری کنید تا خیلی زودتر و بهتر تربیت شود. کاکادوها دارای تاجی بر روی سر خود هستند که در حالت ابراز احساسات باز و بسته می‌شوند.

طوطی-کاکادو

سایت یخ پد

سایت یخ پد با ارائه اقلام دامپزشکی مورد نیاز پرندگان و همچنین لوازم ضروری برای آن‌ها این امکانات را در اختیار شما عزیزان قرار می­دهد که در هرجای کشور که هستید هر نوع سفارشات را در اسرع وقت دست شما برساند.

آیا جوجه‌ها را می‌توان در داخل خانه پرورش داد؟

جوجه‌ها معمولاً پرندگانی هستند که در فضای باز هستند. آنها برای دویدن به فضای زیادی نیاز دارند و عاشق علوفه هستند. با این حال، آنها همچنین می‌توانند از ماندن در داخل خانه لذت ببرند. داشتن یک جوجه با شما در داخل خانه ممکن است مشکل به نظر برسد، اما اگر به روش صحیح انجام شود، پرورش مرغ در خانه می‌تواند سرگرم کننده و مفید باشد ولی برای آپارتمان توصیه نمی‌شود.

بهترین حیوانات خانگی پرنده برای مبتدیان

طوطی‌ها،شماره یک در فهرست ما هستند، و هزینه نگهداری کمی دارند! …
کاکوتی.
طوطی‌
مرغ عشق
قناری
طوطی پیونوس
طوطی آمازون

سخن آخر

در نهایت باید پذیرفت که برای نگهداری از پرنده مناسب خانگی به توجه و مراقبت خیلی زیاد نیاز می‌باشد. پرندگان موجودات حساس و ظریفی هستند و کوچکترین اشتباه در حق آن‌ها مساوی با مرگشان می­باشد. پس از روی هوس کوتاه مدت و سرگرمی‌های کاذب این پرندگان زیبا را خریداری نکنید.