ویژگی‌های مزاج سرد و خشک در طب سنتی بسیار زیاد است، برای همین در بیشتر مواقع شاید فرد متوجه نشود که دارای مزاج سرد یا همان سودآوی است و ممکن است از مواد غذایی استفاده کند که اصلا برای بدن مفید نیستند و یا اگر تمایل به غذایی مورد علاقه خود داشته باشد نیاز باشد، با سایر مواد غذایی مصرف شود تا به یک تعادل ایده‌آل برسد و سوخت و ساز بدن را به هم نریزد.

برای همین نیاز است که ابتدا نوع مزاج فردی خود را بشناسیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم، چه مواد غذایی برای ما مفید هستند و اگر تمایل داریم از انواع خوراکی‌ها که برای بدن  ما چندان مناسب نیستند، استفاده کنیم، از مکمل‌های مربوطه مصرف کنیم تا تعادل متابولیسم بدنی به هم نریزد.

در این مقاله قصد داریم از سایت یخ پد به ویژگی‌های مزاج سرد و خشک بپردازیم تا با این نوع مزاج بیشتر آشنا شویم و مواد غذایی مناسب برای آنان را شناسایی کنیم و با رعایت دستور رژیم غذایی بتوانیم با انرژی بهتر به کارهای روزانه و استراحت شبانه روزی دست پیدا کنیم.

ویژگی‌های مزاج سرد و خشک

معمولا افرادی که مزاج سرد و خشکی دارند، نسبت به تراکم استخوانی که دارند، دارای مقدار چربی و عضلات کمی هستند و به نحوی اندام آن‌ها رو به لاغر و استخوانی است.

وزن بدن آن‌ها در بیشتر مواقع در حال نوسان است. یعنی ممکن است، گاهی رو به لاغزی باشند و گاهی به دلیل افزایش اشتها وزن بالایی پیدا کنند.

یکی دیگر از ویژ‌گی‌های مزاج سرد و خشک رنگ پوست آن‌هاست، بیشتر سبزه و برخی از آن‌ها سفید هستند و البته پرمویی هم در بین آن‌ها وجود دارد. زیر چشمان آن‌ها پفی یا تیرگی دیده می‌شود.

خلقیات این افرد معمولا با سردی و کم حوصلگی همراه است، مشکل خواب یکی دیگر از معضلات این افراد است،تنها با چند ساعت خواب انرژی کافی را به دست می‌آورند. همچنین لجباز و تند خو هستند و از طرفی گاهی عدم تمرکز و افسردگی آن‌ها را رنج می‌دهد.

تمایل به خوردن غذاهای سرد زیاد دارند، در حالی که برای مزاج آن‌ها مناسب نیست و باید تدابیر رژیمی را در نظر بگیرند.

با توجه به نشانه‌هایی که گفته شد ، این افراد بیشتر به بیماری‌هایی مثل افسردگی، اختلال خواب  و اضطراب مبتلا خواهند شد.

با این اوصاف سوال اینجاست که باید چه کار کرد و سبک زندگی این افراد با مزاج سرد و خشک چگونه باید باشد تا بتوانند به شرایط ایده‌آل و البته طبیعی بدن دست پیدا کنند.

سبک زندگی مناسب برای افراد با ویژگی‌های مزاج سرد و خشک

سبک زندگی مناسب برای افراد با ویژگی‌های مزاج سرد و خشک

برای داشتن سبک زندگی سالم برای افراد با ویژگی‌های مزاج سرد و خشک بهتر است که حتما موارد زیر را در نظر بگیرند و آن را در برنامه روزانه بگنجانند.

ورزش و فعالیت بدنی

دقت داشته باشید که ورزش جز روش‌های درمانی و همچنین روش‌های پیشگیری از هر نوع بیماری و درد است. اما همین ورزش کردن هم اصول و قوانینی دارد که بهتر است آن‌ها را یک فرد سرد مزاج در نظر بگیرد تا بتواند کنترل بدن خود را در دست بگیرد. یعنی اینکه ورزش را به صورت روزانه و در ساعاتی از روز که هوا معتدل است، انجام دهد و  در محیط خیلی سرد و یا خشک ورزش‌های هوازی را انجام ندهند.

همچنین از ورزش‌های ملایم و در عین حال موثر مثل شنا، اروبیک، پیاده روی و انوع ورزش‌های هوازی کمک بگیرند.

افراد با ویژگی‌های مزاج سرد و خشک : چه غذاهایی بخورند

افراد با ویژگی‌های مزاج سرد و خشک چه غذاهایی بخورند

مهمترین بخش از برنامه رژیم غذایی برای این افراد نوع غذای مصرفی آن‌هاست. این افراد باید از غذاهای گرم در حد متعادل استفاده کنند. مثل آلو، انجیر،گلابی، انگور، مویز، سمنو، انواع خشکبار و آجیل‌ها، نارگیل، هویج و غیره..

اگر قصد دارند از لبنیاتی مثل ماست، شیر و یا دوغ استفاده کنند، حتما باید از مصلح یا در واقع از مکمل این نوع غذاها استفاده کنند. یعنی ماست و دوغ را حتما با نعناع یا مقداری آویشن ترکیب کنند، مخصوصا کسانی که دستگاه گوارش سردی را دارند.

از نظر غذاهای گوشتی پیشنهاد می‌شود، هر نوع گوشتی را مصرف نکنند، از بین گوشت حیوانات گوشت بره برای افراد با ویژگی‌های مزاج سرد و خشک مناسب است و از بین گوشت پرندگان هم بلدرچین مناسب‌تر است. دیگر مواد غذایی مثل نان گندم و عسل مفید خواهد بود. ترکیب عسل و شیر بهترین نوع غذا برای افراد با مزاج سرد و خشک است.

بهترین نوع مواد غذایی همراه با پیشنهادات لازم و ضروری برای افراد با ویژگی‌های مزاج سرد و خشک را از سایت یخ پد دریافت کنید.