برای این که گربه ای را به سرپرستی بگیرید باید حتما آن را واکسن گربه حمایتی بزنید تا هم گربه و هم شما بتوانید در سلامتی کامل در کنار هم دیگر زندگی کنید. حتی اگر آن گربه خیابانی باشد و قصد نگه داری از آن را داشته باشید. این نوع واکسن به هیچ وجه رایگان نمی‌باشد ولی هزینه‌های گزافی نیز ندارد. بهترین اقدام که ما باید انجام دهیم ترویج طرح  واکسن گربه حمایتی در سطح کشور می‌باشد. اگر به فکر سلامت و طول عمر گربه خود هستید حتما توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

خرید آنلاین غذای گربه

واکسیناسیون گربه چیست و آیا ضرورت دارد؟

گربه‌ها نیز برای محافظت در مقابل بیماری‌ها مانند انسان به واکسن نیاز دارند. یکی از راه کارهای اساسی و مهم حفاظت از سلامتی گربه برنامه واکسیناسیون گربه حمایتی می‌باشد. برخی از واکسن‌ها به صورت تزریقی زیر پوست و بعضی دیگر به صورت قطره چشم استعمال می‌شوند. واکسیناسیون گربه از نظر مواد تشکیل دهنده به دو دسته تقسیم  می‌شوند:

  • واکسن‌های ارگانیسم زنده
  • واکسن‌های دستگیر شده یا واکسن‌های کشته شده

واکسن سه گانه یا تریکت چیست؟

گربه-حمایتی

همان واکسن اصلی یا هسته می‌باشد و از سه بیماری پن لوکوپنی، هرپس ویروس و کلسی ویروس حفاظت می‌کند. واکسن‌های اعمال شده در برنامه واکسیناسیون گربه واکسن سه گانه می‌باشد. عوارض بعد از واکسیناسیون گربه ممکن است شامل بروز علائم شدید نیز باشد که شامل موارد زیر است:

  • تنگی نفس
  • استفراغ
  • اسهال
  • ضعف و بی حالی خیلی شدید
  • ورم در اطراف محل واکسن

یکی از بیماری‌هایی که باید به خاطر آن واکسن گربه حمایتی بزنید کلسی است که یک ویروس تنفسی می‌باشد و باعث می‌شود ریه‌های گربه مشکل پیدا کند و بعد از هر عطسه، زخم‌هایی در دهان گربه به وجود می‌آید.

بیماری دیگرهرپس است که این بیماری نیز درمورد تنفس و مشکلات ریوی است. هرپس سبب می‌شود ریه به عفونت حاد دچار شود و سیستم عصبی گربه را هم  تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد. علائم این بیماری زخم قرنیه، عطسه و ترشحات در ناحیه بینی می‌باشد.

پن لوکوپنی یک بیماری عفونی خیلی پر خطر می‌باشد که میزان مرگ و میر را در گربه‌ها بالا می‌برد. علائم  وجود این بیماری در گربه‌ها اسهال و استفراغ می‌باشد.

واکسیناسیون گربه چیست

واکسن بعدی جهت بیماری لوسمی به گربه زده می‌شود. این واکسن از بروز بیماری لوسمی در گربه پیشگیری می‌کند. لوسمی بیماری وحشتناک خونی است که به سرطان خون خیلی شبیه است.

بیماری دیگر بوردتلا یک بیماری باکتریایی است که اکثر بچه گربه‌های کمتر از شش هفته را در معرض خطر قرار می‌دهد ولی برای گربه‌های بزرگ‌تر نیز خطر دارد. علائم بوردتلا تورم غدد لنفاوی، نفس‌های صدادار، عطسه، تنگی تنفس‌ می‌باشند.

کزاز از دیگر بیماری‌های شایع در گربه‌هاست که این نیز بیماری باکتریایی می‌باشد و به وسیله ایجاد زخم وارد خون می شود. بعد از پنج تا ده روزه خودش را بروز می‌دهد و در کل، همه بدن را درگیر خودش می‌کند. علائم کزاز از راه‌های آزمایش خون، ادرار، عکس برداری قفسه سینه تشخیص داده می‌شود.

 اولین واکسیناسیون گربه در چه زمانی است؟

اولین واکسن بچه گربه اغلب در ۶ الی ۸ هفتگی تا ۱۶ هفتگی باید انجام شود و سپس تقریبا یک سال دیگر باید تقویت و واکسینه شود. گربه‌های بزرگ‌تر کم‌تر به واکسینه شدن احتیاج پیدا می‌کنند و تقریبا سالی یکبار یا سه سال یکبار واکسینه می‌شوند، که بر اساس مدت ماندگاری یک واکسن مشخص خواهد شد.

اصول مراقبت بعد از واکسیناسیون

برای مراقبت بعد از واکسیناسیون گربه مکان نگهداری گربه خود را آماده کنید، یک جای نرم و گرم بسیار برای او دلپذیر است. اگر در منزل خود پت دیگری دارید از یکدیگر جدایشان کنید. به اجبار او را مجبور خوردن خوراکی، بازی یا فعالیت نکنید. برای کودکتان توضیح دهید گربه شما نیاز به استراحت دارد. برای انجام مراقبت بعد از واکسن زدن گربه، باید با عوارض بعد از آن آشنایی داشته باشید.

مدت ماندگاری واکسن چقدراست؟

اصول مراقبت بعد از واکسیناسیون گربه

جسم بعضی از گربه‌ها قوت بهتری دارد و تاثیر واکسن مدت بیشتری در بدن آن‌ها می‌ماند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند به جای هر سال واکسینه کردن گربه‌های خود تستی را برای این نوع گربه‌ها انجام دهند؛ برای ‎ آنتی بادی کردن بدن گربه این تست را انجام می‌دهند. هزینه این تست از واکسن اصلی گران‌تر است. پس واکسینه کردن گربه گزینه مطمئن‌تر و مقرون به صرفه‌تری می‌باشد.

پیشنهاد: انواع خاک گربه کدامند؟

سخن آخر

در این مطلب درمورد واکسن گربه حمایتی و نکات مربوط به این مورد توضیح دادیم. سایت‌هایی مانند پخ پد این امکان را برای شما فراهم کرده است که هر گونه اقلامی در زمینه پزشکی یا دامپزشکی احتیاج داشته باشید را بتوانید خریداری کنید.

غذای خشک گربه پروپلن مخصوص گربه های عقیم شده با طعم بوقلمون

غذای خشک پروپلن برای گربه های عقیم شده حاوی  بوقلمون

در بسته ۴۰۰ گرمی و ۱،۵ کیلویی

مخصوص گربه های بالغ عقیم شده

حاوی پروتئین بالا(۴۱٪) و چربی پایین (۱۲٪) برای جلوگیری از اضافه وزن

کمک به جلوگیری از تشکیل سنگ‌های ادراری

شامل آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب مورد نیاز بدن گربه

جلوگیری از تشکیل پلاک‌های دندانی

تقویت سیستم ایمنی

تقویت کارکرد دستگاه گوارش

Kitten scratching fabric sofa

گربه‌های خانگی پس از روند عقیم‌سازی نیازهای خاص دیگری دارند که میزان زیادی از آنها توسط غذای مصرفی برطرف می‌شود.

یکی از اقدامات لازم بعد از عقیم‌سازی جلوگیری از اضافه وزن است. غذای خشک پروپلن با طعم بوقلمون و با پروتئین بالا و چربی پایین از افزایش وزن گربه‌ها پیشگیری می‌کند. هم‌چنین این غذا از تشکیل سنگ‌های ادراری که بیماری شایع  گربه‌های پرشین نر عقیم شده است جلوگیری می‌کند. غذای خشک پروپلن دارای آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز جهت تقویت سیستم ایمنی بدن گربه است.

این غذا هم‌چنین دارای مواد تقویت کننده دستگاه گوارش بوده و از حساسیت‌های غذایی در دستگاه گوارش جلوگیری می‌کند. شکل دانه‌های این غذا گربه را به جویدن تشویق کرده و در نتیجه از تشکیل جرم و پلاک دندانی جلوگیری می‌کند. کمپانی نستله  Nestléپورینا پت‌کر Nestlé Purina PetCare Company  را در سال ۲۰۰۱ میلادی تاسیس کرد.

کمپانی نستله با برندهای همچون فریسکیز Friskies، فنسی فیست Fancy Feast، مایتی داگMighty Dog و آلپو   Alpo به همراه میراث غنی پورینا در زمینه مراقبت و نگهداری از حیوانات خانگی در صدر بازار رقابت جهانی قرار گرفته است. پورینا پروپلن ۴۰۰ نفر از دانشمندان تغذیه، رفتارشناسنان و دامپزشکان را گرد هم آورده تا بهترین محصول را به مشتریان خود عرضه کند. فرمول‌های غذایی ارائه شده توسط پورینا پروپلن همان چیزی است که حیوان خانگی شما برای پاسخ به نیازهایش به آن احتیاج دارد.