اگر از ناحیه مچ دچار آسیب شده‌اید یا احساس درد و ناراحتی در این قسمت دارید، مچ بند طبی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. از جمله دلایل رایجی که باعث آسیب دیدن مچ دست می‌شوند می‌توان به استفاده بیش از حد و نامناسب از مچ دست و در نتیجه اعمال فشار و کشش مکرر و مستمر بر آن اشاره کرد.

به طور عمومی این آسیب دیدگی‌ها را در یک دسته بندی قرار می‌دهند و آن‌ها را اصطلاحا صدمه‌های کشیدگی مکرر یا rsi  می‌نامند. این آسیب دیدگی‌ها شامل عارضه‌هایی مانند سندرم تونل کارپال و التهاب تاندون و عضله هستند. از دیگر مشکلات رایج، شکستگی استخوان‌های اسکافوئید (ناوی) و همیت (چنگکی) مچ دست، یعنی دو استخوان کارپ، نیمه دررفتگی و شکستگی قسمت انتهایی استخوان زند زبرین هستند.

اقدامی که برای درمان این نوع مشکلات انجام می‌شود این است که مچ دست را به مدت چند هفته‌ گچ می‌گیرند و سپس نگهداری آن با مچ بند به صورت بی‌حرکت انجام می‌شود. عوامل مختلفی در نوع مچ بند مناسب برای هر بیمار تاثیرگذار است که از آن جمله می‌توان به ساختار آسیب دیده، شدت صدمه، حرکت‌های مجاز و فعالیت‌های ضروری حین بستن مچ بند اشاره کرد.

با مچ بند طبی بیشتر آشنا شوید

استفاده از مچ بند طبی با این هدف انجام می‌شود که مچ در طول فرآیند درمان در حالتی معین ثابت نگه داشته شود. مچ ‌بندهای گوناگونی در بازار وجود دارد و هر کدام از آن‌ها از نظر محافظت و طریقه نگه داشتن مچ دست اندکی با بقیه متفاوت است. مچ بندهای طبی  دست یا اصلاحا اسپلینت دست با اهداف گوناگونی استفاده می‌شوند که برخی از آن‌ها در ادامه آمده‌اند.

  • از مچ دست محافظت می‌کند.
  • فشار روی آسیب دیدگی ایجاد شده کاهش می‌یابد.
  • برای مچ دست محدودیت ایجاد می‌کند و آن را در طول فرآیند درمان ثابت نگه می‌دارد و درد را کاهش می‌دهد.
  • فرآیند التیام پس از جراحی یا صدمه دیدن مچ دست را تسریع و تسهیل می‌بخشد.

 بستن مچ بند چه دلایلی دارد؟

مچ-بند-طبی

افراد به دلایل متفاوتی می‌توانند از مچ بندهای طبی استفاده کنند که چند مورد از آن‌ها در ادامه ذکر شده‌است.

  • از مچ دست پس از شکستگی یا پیچ خوردن مراقبت کنند.
  • صدمه‌های کشیدگی مکرر یا rsi  را درمان کنند.
  • تونل سندرم کارپ را درمان کنند.
  • برای نیمه دررفتگی استفاده کنند.
  • برای بهبود آرتروز مچ دست استفاده کنند.

چگونه یک مچ بند مناسب تهیه کنیم؟

در تهیه مچ بند باید به پوشش داخلی آن و میزان راحتی و نرم بودن آن توجه کرد. آن چه که بر این موضوع تاثیر می‌گذارد، ترجیح هر بیمار و ضرورت‌های زندگی و بیماری او می‌باشد.

ماده تشکیل دهنده پوشش داخلی از موارد دیگر قابل توجه در انتخاب مچ بندها می‌باشد. از بعضی مواد هوا راحت‌تر عبور می‌کند از جمله این مواد جیر نرم، نخ پنبه یا پنبه، پارچه کشباف و پلی استر هستند و هر کدام از این مواد برای خود امتیازاتی دارند.

در انتخاب مچ بندها باید نحوه بسته شدن مچ بند دور مچ را در نظر داشت. چسب مخصوص یا بست قلاب‌دار معمولاً باعث ثابت نگه داشته شدن مچ بند می‌شود. تعداد این بست‌ها قابل تغییر می‌باشد و یک، دو یا سه عدد است. در این مورد هم ترجیح بیمار و ضروریات درمان موثر هستند.

نحوه اندازه کردن مچ بند چطور است؟

طراحی مچ بند طبی با استفاده از حلقه بسته شونده دور انگشت شست به گونه‌ای انجام گرفته که کاملاً اندازه باشد. این حلقه باعث محکم شدن مچ بند شده و از لغزیدن آن جلوگیری می‌کند. ثابت نگه داشته شدن آن با بست قلاب دار، چسب مخصوص یا قلاب قابل تنظیم دور بازوی بیمار انجام می‌شود.

بیمار می‌تواند هر موقع لازم بود مچ بند را شل یا سفت کند. بسیاری از بیمارانی که می‌خواهند بهترین مارک مچ بندها را تهیه کنند، باید توجه کنند که متناسب با بیماری آن‌ها و یا در اندازه مناسب تهیه شوند زیرا در غیر این صورت مشکل آن‌ها را تشدید خواهد کرد.

 سخن آخر

در این مقاله درمورد مچ بند طبی، دلایل استفاده از آن، نحوه تهیه انواع آن و … صحبت کردیم. برای تهیه این مچ بندها می‌توانید از سایت یخ پد به صورت آنلاین اقدام به خرید کنید. در سایت یخ پد انواع اقلام پزشکی وجود دارد و شما هر آنچه که نیاز داشته باشید را می‌توانید اینترنتی و بدون حضور فیزیکی در فروشگاه و صرف زمان و تحمل مشکلات دیگر تهیه کنید.