مقابله با استرس، موضوع مهمی است که هر فردی باید با آن آشنایی داشته باشد. استرس به واکنش بدن و چالش‌ها و یا خواسته‌های افراد اشاره دارد که می‌تواند جهت مثبت یا منفی داشته‌ باشد. همچنین راه‌های سالم برای رویارویی با استرس وجود دارد مانند خوب خوابیدن که در مدیریت استرس بسیار حائز اهمیت است. اگر به هر دلیلی استرس داشته ‌باشید، در ابتدا باید علت به وجود آمدن آن را متوجه شوید تا احساس بهتر داشته‌ باشید و آماده‌ رویارویی با استرس شوید و اگر خواب کافی داشته ‌باشید به راحتی می‌توانید علت آن را متوجه شوید. البته یکی دیگر از روش‌های سالم برای رویارویی با استرس داشتن تغذیه مناسب است که سبب می‌شود استرس افراد کاهش یابد. در ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید تا متوجه شوید که چه کارهایی برای رویارویی با استرس مناسب است.

استرس چیست؟

استرس واکنش روانی و فیزیولوژیکی افراد به یک اتفاق و یا شرایط است که به آن تهدید یا چالش می‌گویند. همه‌ افراد در زندگی خود استرس را تجربه می‌کنند که می‌تواند علت آن انواع اتفاقات باشد؛ از دردسرهای کوچک روزانه تا تغییرات بیش از حد مانند طلاق گرفتن یا از دست دادن شغل خود. در زمان تجربه‌ استرس، سیستم‌های عصبی و غدد درون ریز بدن افراد با ترشح مواد شیمیایی و هورمونی در تمام اندام‌های بدن واکنش نشان می‌دهند.

جواب استرس شامل اجزای فیزیکی مانند ضربان قلب و فشار خون بالا و افکار و باورهای شخصی درباره اتفاق‌های استرس زا و احساسات مانند ترس و خشم است. البته بسیاری از افراد استرس را منفی می‌دانند اما استرس می‌تواند به علت برخی از تغییرات مثبت در زندگی افراد باشد مانند ترفیع شغل یا بچه دار شدن و یا این گونه موارد.

علت یادگیری راه‌های مقابله با استرس

استرس هدف مهمی را دنبال می‌کند که باعث می‌شود تا افراد به سرعت به تهدیدات پاسخ دهند و از خطر دوری کنند. با این حال قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض استرس ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی و یا افزایش مشکلات سلامت جسمانی شود.

مقابله با استرس

بسیاری از تحقیقات نشان دهنده‌ این است که افزایش سطح استرس در توانایی افراد برای مقابله با بیماری‌های جسمی اختلال ایجاد می‌کند؛ در حالی که هیچکس نمی‌تواند از همه‌ استرس‌ها جلوگیری کند فقط افراد می‌توانند برای مدیریت آن با روش‌های سالم تلاش کنند که پتانسیل خود را برای بهبود عملکرد در رویارویی با استرس افزایش دهند.

راه‌های مقابله با استرس

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد، استرس باعث می‌شود تا افراد افسرده و مضطرب باشند حتی ممکن است استرس به سلامت جسمی افراد صدمه بزند پس کارهای زیر را انجام دهید تا دچار استرس نشوید:

  • فعال بمانید و سلامت جسمانی خود را بهبود ببخشید: فعالیت بدنی یکی از بهترین روش‌های اثبات شده‌ علمی برای کنترل با استرس است. ورزش به طور مستقیم هورمون‌های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را کاهش می‌دهد. همچنین ورزش باعث تولید هورمون اندورفین می‌شود که بالا رفتن خلق و خوی خوب افراد را در پی دارد و کار یک مسکن را انجام می‌دهد به همین دلیل به آن مسکن طبیعی نیز می‌گویند. علاوه بر این موارد زمانی که سلامت جسمانی افراد بهبود یابد در موقعیت بهتری برای رویارویی با استرس هستند و مدیریت استرس، کار بسیار آسانی می‌شود.
  • هر روز مقداری نور خورشید دریافت کنید: یک روش برای افزایش سطح هورمون سروتونین افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. سعی کنید از ۵ تا ۱۵ دقیقه نور خورشید را در روز دریافت کنید که این کار به حفظ سطح سروتونین شما در محدوده سالم کمک می‌کند. اما لازم به ذکر است که اگر قرار است بیش از ۱۵ دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید کلاه بپوشید و از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
  • به اندازه کافی بخوابید: زمانی که ساعت‌های معمول خواب افراد کاهش می‌یابد تحقیقات نشان داده سطح استرس افزایش می‌یابد. استرس و خواب رابطه دو طرفه دارند یعنی اگر استرس شما زیاد باشد نمی‌توانید به راحتی بخوابید حتی می‌تواند منجر به اختلالات خواب شود. در عین حال خواب خوب شبانه اثرات استرس را کاهش می‌دهد.

سخن آخر

در این مطلب روش‌های مقابله با استرس و اهمیت یادگیری مدیریت استرس را بررسی کردیم. لازم به ذکر است که شما باید از لوازم پزشکی معتبری برای درمان هر گونه مشکلی استفاده کنید بنابراین پیشنهاد می‌شود از یخ پد لوازمی که نیاز دارید را تهیه کنید. در این سایت انواع اقلام پزشکی موجود است.