مراقبت بعد از عمل بینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. جراحی بینی یا رینوپلاستی امروزه به عنوان یکی از اولویت‌های زندگی برای افراد به خصوص جوانان در ایران شناخته می‌شود. جراحی بینی فقط ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد، اما نتیجه آن تا آخر عمر فرد با او است. قبل و بعد از جراحی بینی باید نکاتی رعایت شود تا بهترین نتیجه از عمل بینی حاصل شود.

با پزشک خود برای مراقبت بعد از عمل بینی ملاقات کنید

این که چه پزشکی را برای جراحی انتخاب می‌کنید قطعا در خوشحالی یا ناراحتی که بعد از عمل شما حاصل می‌شود، تاثیر خواهد داشت. مطمئن شوید که جراح مورد نظر متخصص است و عکس‌هایی که مربوط به قبل و بعد بیمارانش می‌باشد را مشاهده کنید. هر کسی درخواست و تصوری از ظاهر بعد از عمل دارد و برای هر شخص متفاوت است، در نتیجه اگر از کسی تقلید کنید، نتیجه دلخواه خود را نمی‌بینید. سعی کنید از قبل فاکتورهای مورد نظر در ذهنتان را که برای جراحی بینی در نظر دارید، ثبت کنید. بعد از این که مشاوره عمل بینی را انجام دادید، پزشکی را انتخاب کنید که با معیارهای شما هم‌خوانی بیشتری دارد.

مصرف دارو بعد از جراحی بینی به چه صورتی است؟

تمامی داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را باید مصرف کنید و این یکی از بخش‌های مهم مراقبت بعد از عمل بینی است. معمولا داروهایی که تجویز می‌شوند عبارتند از:

ایبوپروفن و استامینوفن از جمله داروهایی هستند که التهاب و درد را کاهش می‌دهند. آن‌ها را هر شش ساعت یک بار و با معده پر استفاده کنید.

استفاده از مکمل‌های گیاهی و ویتامین‌ها را بعد از گذشت بیست و چهار ساعت از جراحی و البته با مشورت پزشک، آغاز کنید.

مراقبت بعد از عمل بینی

برای این که بینی را شستشو دهید، می‌توانید از اسپری‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را به موقع و طبق دستور مصرف کنید که از بروز عفونت، پیشگیری شود.

راهکارهای مراقبت بعد از عمل بینی

۱)  توصیه‌های پزشک جراح بینی خود را جدی بگیرید.

داروها و مدت زمان مصرف آن‌ها، مراقبت‌ها برای جلوگیری از عفونت‌ها و این که چه زمانی باید برای معاینه‌های بعدی دوباره به پزشک خود رجوع کنید.

۲) به احساسات خود درمورد جراحی بینی توجه کنید.

یک پزشک از خارج می‌تواند بینی شما را ببیند اما حسی که شما دارید را درک نمی‌کند. پس اگر با موردی غیر طبیعی در بینی خود برخورد کردید فوراً آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳) هنگام خوابیدن سرتان رو به بالا باشد.

برای جلوگیری از ناراحتی، کبودی، تورم بیشتر، طولانی شدن مدت زمان بهبودی و انحراف و کج شدن بینی بعد از عمل رو به پهلو نخوابید. سعی کنید تا ۶ هفته پس از عمل سر خود را در هنگام خواب رو به بالا نگه دارید.

۴) استفاده از کمپرس سرد را فراموش نکنید.

اگر در ۷۲ ساعت اول بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید، در کاهش تورم بسیار موثر است. از نگهداشتن کمپرس مستقیماً روی بینی خود جلوگیری کنید و آن را روی گونه بگذارید.

۵)استراحت کردن به مقدار کافی

درست است که گرفتگی تنفس بعد از جراحی بینی دشوار است اما سعی کنید به میزان کافی بخوابید. زیرا خواب انرژی از دست رفته را به شما برمی‌گرداند.

۶)  استفاده از رژیم غذایی سالم را در نظر داشته باشید.

رژیم غذایی که از مغزها، گوشت، تخم مرغ، ماست، ماهی و سایر غذاهای سرشار از پروتئین و انواع ویتامین‌ها تشکیل شده‌است باعث بازسازی بافت آسیب دیده در داخل و اطراف بینی می‌شود.

۷) ماندن در شرایط خنک

گرما تورم بافت‌های بینی را بیشتر می‌کند به همین دلیل توصیه می‌شود که غذاهای خنک استفاده کنید و دوش ولرم بگیرید. در هفته‌های بعد از عمل که بینی تغییر شکل می‌دهد، مانع از گرم شدن شرایط شوید.

۸) از فین کردن خودداری کنید.

اگر می‌خواهید برای خالی کردن بینی فین کنید حتما جلوی خود را بگیرید. برای فین کردن باید تا ۶ هفته صبر کنید. درمورد عطسه به جای بینی از طریق دهان خود این کار را انجام بدید.

سخن آخر

در این مطلب مراقبت بعد از عمل بینی را بررسی کردیم. لازم به ذکر است که شما باید از لوازم پزشکی معتبر برای درمان هر گونه مشکلی استفاده کنید، بنابراین پیشنهاد می‌شود که از سایت یخ پد لوازمی که نیاز دارید را تهیه کنید. در این سایت انواع اقلام پزشکی موجود است که به راحتی می‌توانید خرید خود را انجام دهید.