مراقبت از دندان و لثه قسمت بسیار مهمی از حفظ سلامت کلی بدن است. بهداشت ضعیف دهان و دندان به شکل قابل‌توجهی با بیماری‌های مزمن در ارتباط است. محافظت از دندان‌ها و لثه، احتیاج صرف زمان فراوان و به‌وسیله تجهیزات بهداشتی گران‌قیمت و غیرقابل‌دسترس نخواهد بود.

اجتناب از مصرف زیاد و فراوان مواد غذایی شیرین و انجام دادن روزانه‌ی فعالیت‌های آسان مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پایه اساسی آن است. در ادامه نحوه مراقبت از دهان و دندان را به شما معرفی می‌کنیم.

چگونگی مراقبت از دندان و لثه

همه می‌دانند که دندان‌ها امکان دارد به‌مرورزمان و به خاطر قرار گرفتن در معرض عوامل بیرونی متنوع دچار فرسایش شوند. ولی نباید این مسئله مهم را هم از یاد برد که دندان‌ها یکی از قسمت‌های بسیار سخت و محکم بدن ما هستند که با نگهداری مناسب از آن‌ها می‌توانیم برای مدت‌زمان طولانی دندان‌هایی سلامت داشته باشیم.

نخ دندان اورال-بی

انجام فعالیت‌های روزانه معمولی مثل گاز گرفتن، آسیاب نمودن، جویدن تمامی خوراکی‌ها و… کم‌کم موجب فرسایش دندان‌ها و آسیب به لثه می‌شود. این فرسایش در مراحل نخستین خود را به شکل صاف شدن برجستگی‌های دندان یا شکستگی‌های بسیار جزئی نشان خواهد داد.

نخستین گام برای این‌که دندان‌های خود را در همه طول عمر سلامت نگه‌داریم این است که بااحتیاط زیادی آن‌ها را مورداستفاده قرار دهیم. به‌عنوان نمونه بهتر است بدانید که فعالیت‌هایی مثل جویدن مواد غذایی سخت، تنقلات با پوسته سفت موجب سرعت بخشیدن به روند فرسایش دندان‌های شما می‌شوند.

نخ دندان دسته دار مینا مدل ویسل با طعم اکالیپتوس

از طرف دیگر یکی از عادات نامناسبی که در خیلی از افراد دیده می‌شود، دندان‌قروچه است که برای از بین بردن آن احتیاج به مراجعه به یک پزشک متخصص ارتودنسی دارید.

اقدامات محافظتی از دندان‌ها و لثه‌ها

مراقبت از دندان و لثه بسیار مهم و درعین‌حال ساده است. ازجمله مراقبت‌ها و کارهای ضروری این است:

مسواک زدن

مسواک زدن یکی از راحت‌ترین اما مؤثرترین مراقبت‌هایی است که می‌تواند افزون بر اینکه به بهداشت دندان‌ها کمک کند از پوسیدگی دندان‌ها هم جلوگیری نماید.

البته در مورد مسواک زدن باید مسائلی را رعایت نمایید که شامل نحوه مسواک زدن و همین‌طور تعداد دفعات مسواک زدن در شبانه‌روز است. پزشکان معتقدند اشخاص اغلب روش درستی را در اجرای مسواک زدن رعایت نمی‌کنند.

اگر مسواک به شکل افقی روی دندان‌ها کشیده شود می‌تواند به‌شدت برای سلامت دندان‌ها خطرآفرین باشد؛ بنابراین توجه کنید که حرکت مسواک باید به شکل عمودی (از بالا به پایین و از پایین به بالا) باشد.

در زمان‌هایی که دندان افراد به‌شدت حساس باشد باید در روز سه دفعه و در مواقع عادی دو دفعه انجام شود.

خمیردندان

مراقبت-از-دندان-و-لثه

البته یکی از مهم‌ترین نکات مسواک زدن، خمیردندانی است که از آن استفاده می‌کنید. تلاش کنید مسواک شما نرم باشد و همه قسمت‌های دندانی را بپوشاند و تمیز کند.

خمیردندان هم ضرورتاً احتیاجی نیست که قیمت زیادی داشته باشد ولی حداقل استانداردها را باید دارا باشد تا در تمیز نمودن دندان‌ها تأثیرگذار واقع شود.

نخ دندان

به‌کارگیری از نخ دندان هم تا مقدار زیادی می‌تواند کمک‌های فراوانی را برای از میان بردن انباشت مواد غذایی در قسمت‌هایی از دندان که مسواک به آن دسترسی مناسبی ندارد، داشته باشد.

مراقبت‌های غذایی

در ادامه مراقبت از دندان و لثه توجه باید افزود مراقبت‌های غذایی هم یکی از تأثیرگذارترین شیوه برای کند نمودن رویه پوسیدگی دندان‌ها و سلامت لثه‌ها خواهد بود. مواد غذایی‌ای که در زمره شیرینی‌ها قرار دارند تا میزان زیادی در سرعت بخشیدن به رویه پوسیدگی دندان‌ها کمک می‌کند.

حتماً باید مصرف مواد غذایی که در آن قند فراوانی موجود است را به پایین‌ترین مقدار ممکن خواهد رسید. افزون بر این هنگامی‌که انواع شیرینی‌ها و شکلات‌ها را مصرف کردید بلافاصله دهان خود را با آب ولرم بشویید.

شکستن پسته و بادام و فندق به‌وسیله دندان از خطرناک‌ترین رفتارهایی است که اشخاص انجام می‌دهند. این فعالیت می‌تواند در ضعیف شدن ساختار دندان به‌شدت تأثیرگذار باشد. همین‌که ساختار دندان‌ها با ضعف مواجه شود پوسیدگی در مدت‌زمان کمی اتفاق می‌افتد. به همین خاطر توصیه اکید این است که از انجام این کارها به‌شدت پرهیز شود.

مصرف نوشابه‌های گازدار، انواع مختلف ماءالشعیر‌ها باید به پایین‌ترین مقدار ممکن برسد. چون آسیب‌های شدیدی برای دندان به همراه دارد.

مصرف الکل و دخانیاتی مانند سیگار و قلیان از مسائل به‌شدت مؤثری روی پوسیدگی دندان‌ها هستند که باید به شکل کلی پرهیز شوند.

سخن آخر و مراقبت از دندان و لثه

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‎تواند تا میزان فراوانی به رفع پلاک کمک کند ولی برخی از پلاک‌ها به اسامی پاک نمی‌شوند و به‌مرورزمان رسوب خواهد کرد و فقط با پاک‌سازی حرفه‌ای توسط دندان‌پزشک خوب می‌توان آن‌ها را از بین برد. همچنین با مراجعه به سایت یخ پد می‌توانید محصولات بهداشتی دندان و دهان را خریداری کنید و در کمترین زمان ممکن آن‌ها را دریافت نمایید.