ماسک کودک مناسب چگونه است؟ از ابتدای شروع پندمی، استفاده از ماسک از جمله مواردی بود که جهت جلوگیری از ابتلا و شیوع ویروس توصیه می‌شد و اما توضیح این اتفاق و استفاده از ماسک برای کودکان امری مهم اما در عین سخت است. بنابراین یافتن بهترین راه برای انجام این کار مهم و همچنین استفاده از ماسک‌های مناسب برای آنها امری مهم‌تر. وجود این دغدغه در دنیای امروز باعث شده است تا یخ‌پد در این مقاله به مزایا و معایب استفاده از ماسک و همچنین بررسی بهترین نوع آن برای کودکان بپردازد. با ما همراه باشید.

کودک و ماسک

از نظر سلامتی و میزان آسیب پذیری کودکان همیشه در کنار دیگر گروه‌های اجتماعی قرار دارند. اگر میزان شاخص آلودگی هوا بالا برود، ویروسی شیوع پیدا کند و یا حتی دمای هوا تغییر کند، کودکان در معرض خطر هستند. این امر سبب شده است تا توجه به این قشر از جامعه بالاتر باشد. اما با شیوع ویروس کرونا و شروع پندمی نه تنها خطر برای کودکان و دیگر اقشار آسیب پذیر بیشتر شد بلکه مراقبت‌های لازم شدت گرفت. حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، حفظ بهداشت دست‌ها از جمله‌ی این مراقبت‌هاست.

می‌دانیم که رعایت هرکدام از موارد بالا برای سالم ماندن و مبتلا نشدن به این ویروس می‌تواند سخت باشد. متقاعد کردن کودکان برای رعایت آنها کاری سخت‌تر است. چرا که توضیح دگرگونی دنیا می‌تواند برای درک آنها بسیار سخت باشد. با این حال انجام این امر اهمیت بسیاری دارد تا بتوان آنها را تا جای ممکن سالم نگه داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تا برای انجام دادن آن از کمک یک روانشناس کودک استفاده کرد تا به بهترین نحو انجام شود.

 

کودک و ویروس کووید

ماسک کودک طرح دار رها بسته 50 عددی

باید در نظر داشت که استفاده از ماسک برای کودکان به موارد بسیاری بستگی دارد و بسته به شرایط کودکتان می‌توان تشخیص داد که آیا نیازی به استفاده از ماسک وجود دارد یا نه. اما قبل از آن بگذارید تا تعدادی از آمارهای مربوط به کودکان و ویروس کووید-۱۹ را بررسی کنیم.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی و یونیسف استفاده از ماسک برای جلوگیری از ابتلا و شیوع بیماری‌های مختلفی از جمله ویروس کووید توصیه می‌شود. همچنین با توجه به آسیب‌ پذیری سیستم ایمنی کودکان اما تنها ۱ -۷ درصد از کسانی که تست آزمایشگاهی آنها مثبت اعلام شده است کودکان هستند. که با بررسی‌های انجام شده مهمترین منبع ابتلای آنان از داخل خانواده است که می‌تواند به دلیلی تعطیلی مدارس و در خانه ماندن باشد.

ملاحظات لازم برای گروه‌های سنی مختلف

حال که اهمیت استفاده از ماسک را برای تمامی اقشار متوجه شدیم بهتر است تا به شرایط استفاده از ماسک در کودکان و نوجوانان بپردازیم. براساس معیارهای اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی و یونیسف می‌توان شرایط استفاده از ماسک برای کودکان را به صورت زیر بیان کرد:

  1. کودکان زیر ۵ سال: کودکان زیر این سن آشنایی زیاد با نحوه پوشیدن ماسک ندارند و نیازمند کمک یک بزرگسال هستند. همچنین کودکانی که دارای بیماری‌های تنفسی شدید و یا اختلالات شناختی هستند هرگز نباید ماسک بزنند. به علاوه رعایت بهداشت برای این دسته از کودکان بر زدن ماسک ارجحیت دارد.
  2. کودکان بین ۶ – ۱۱ سال: جهت کنترل این دسته از کودکان در پوشیدن ماسک باید مواردی را در نظر گرفت. آگاه سازی آنها به طور مداوم درباره‌ی شرایط محیطی و ویروس، آموزش مناسب در رابطه با زدن ماسک و نظارت یک فرد بزرگسال، در نظر گرفتن تاثیرات ماسک بر سلامت ذهن و جسم کودک.
  3. کودکان با بیماری‌ها و اختلالات خاص: در رابطه با این دسته از کودکان حتما قبل از استفاده از ماسک برای آنان باید با پزشک مناسب مشورت کرد.

ماسک مناسب

همانطور که الان دیگر می‌دانیم استفاده از ماسک در گروه‌های مختلف سنی کودکان نیازمند آگاهی و نظارت است. اما پس از آن این سوال پیش می‌آید که نوع ماسکی که کودکان استفاده می‌کنند باید چگونه باشد؟

جواب این سوال بسیار ساده است، همان ماسک‌های عادی که بزرگسالان از آن استفاده می‌کنند. ماسکی که کودکان استفاده می‌کنند نباید تنفس آنها را دچار اختلال کند هرچند که در سنین مختلف تاثیر ویروس می‌تواند بر روی بدن آنها متفاوت باشد. توصیه می‌شود تا برای انتخاب بهتر و تشخیص و تجویز ماسک برای کودک خود، از قبل با پزشک مشورت کرده و پس از دریافت اطلاعات مورد نیاز جهت استفاده از ماسک برای کودکان اقدام نمایید ن این سوال پیش میمیمضتیخیت