میزان فشار خون یکی از مهم‌ترین کمیت‌هایی است که توسط پزشکان مورد بررسی قرار می‌گیرد. فشار خون اهمیت بالایی در سلامت کوتاه مدت و بلند مدت بدن انسان دارد. برخی از افرادی که به بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند، نیاز دارند تا همیشه میزان فشار خون خود را به دقت اندازه‌گیری کرده و در محدوده نرمال نگه دارند. کار کردن با فشارسنج‌های جیوه‌ای معمولی برای برخی از افراد دشوار است و به دقت بالایی نیاز دارد. فشارسنج دیجیتالی بازویی اما وسیله‌ای کاربردی است که کارکردی دقیق‌تر و نیز استفاده راحت‌تری دارد. امروزه با به بازار آمدن فشارسنج‌های دیجیتالی، چک کردن سلامت قلب و عروق نیز در خانه ساده‌تر شده است.

فشارسنج دیجیتالی بازویی چیست؟

فشارسنج دیجیتالی یک دستگاه اتوماتیک، ساده و سبک وزن است که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می‌شود. این دستگاه مفید و کوچک، فشار خون و نبض را به سادگی و با سرعت بالا اندازه گیری می‌کند. این دستگاه به علاوه استفاده آسانی دارد و همچنین قابل اعتماد و قابل حمل است.

فشارسنج دیجیتالی بازویی چه بخش‌هایی دارد؟

این دستگاه انواع و مدل‌های گوناگونی دارد که بسته به مدل از بخش‌های مختلفی نیز ساخته شده است. فشارسنج‌های دیجیتال فشارخون، با باتری کار می‌کنند و شامل یک بخش اصلی و یا کیس با کلید روشن و خاموش، دکمه استارت و در برخی از مدل‌ها یک کلید از پیش تنظیم شده و دکمه حافظه است.

فشارسنج-دیجیتالی-بازویی

این دستگاه دارای نمایشگری است که فشار خون سیستولیک، فشار خون دیاستولیک و نبض و ضربان قلب را نشان می‌دهد. این دستگاه دارای کاف بازویی(بازوبندی که دور بازو پیچیده می‌شود) با لوله هوا و جک هوا برای اتصال کاف به دستگاه است. اندازه کاف معمولی فشار خون بزرگسالان ۱۴ در ۴۸ سانتی متر است و برای دور بازوی ۲۲ تا ۳۲ سانتی متر طراحی شده است.

مدل‌های بزرگ نیز در اندازه های ۱۶ در ۶۵ سانتی متر موجود است و برای دور بازو ۳۲ تا ۴۲ سانتی متر طراحی شده است. برخی از فشارسنج‌های دیجیتال فشارخون دارای قابلیت بی‌سیم هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا فایل‌های ضبط شده را به یک برنامه تلفن هوشمند یا رایانه نیز منتقل کنند.

 

استفاده از فشارسنج دیجیتالی بازویی به چه صورت است؟

روش دقیق استفاده از این دستگاه بستگی به برند سازنده و نیز نوع دستگاه فشار خون دارد. به عنوان یک راهنمای کلی، مراحل زیر به شما کمک می‌کند از این دستگاه‌های فشارسنج به درستی استفاده کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که دستگاه دارای باتری‌های فعال و سالم است.
 • لوله هوا را از کاف، وارد جک هوا کنید.
 • دکمه را روی ON قرار دهید. نمادهای روی نمایشگر برای چند ثانیه روشن می‌شوند تا صفحه نمایش را بررسی کنند. سپس تمام نمادها خاموش می‌شوند و دستگاه فشارسنج دیجیتالی بازویی شروع به چشمک زدن می‌کند. هنگامی که دستگاه تست خود را به پایان رساند، نماد قلب نشان می‌دهد که دستگاه آماده کار است.
 • کاف را دور بازوی بدون لباس بپیچید. کاف یا بازو بند بهتر است ۲ تا ۳ سانتی متر بالاتر از مفصل آرنج در قسمت داخلی بازو قرار گیرد.
 • کاف را با بست پارچه‌ای ببندید.
 • در صورت امکان، بازو را طوری دراز کنید که کف دست به سمت بالا باشد و کاف تقریباً در سطح قلب قرار گیرد.
 • دکمه شروع را فشار دهید. در این هنگام، هوا آزاد می‌شود و مقدار آن در صفحه نمایش به سمت پایین شمارش می‌شود. به محض این که دستگاه نبض را تشخیص داد، نماد قلب چشمک می‌زند و یک بوق یا آلارم به صدا در می‌آید.
 • هنگامی که دستگاه فشارسنج دیجیتالی بازویی دیگر نبض را تشخیص نمی‌دهد و در حالی که فشار کاف در حال کاهش است، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک نمایش داده می‌شود.
 • هنگامی که تمام هوا آزاد شد، نماد قلب در صفحه نمایش ظاهر می‌شود و نبض و فشار خون به طور متناوب برای حدود ۵ دقیقه نمایش داده می‌شوند.
 • اگر دستگاه دارای دکمه حافظه باشد، پس از هر اندازه گیری، نتیجه به طور خودکار در حافظه وارد شده و اندازه‌گیری قبلی پاک می‌شود. اگر می‌خواهید آخرین میزان فشار خون را بخوانید، دکمه حافظه را نگه دارید تا عدد آن نمایش داده شود.
 • دستگاه را خاموش کنید. اگر این کار را فراموش کردید، دستگاه بعد از ۵ دقیقه به صورت خودکار، خاموش می‌شود.

فشارسنج دیجیتال بازویی آلونزو

پیام‌ خطا در فشارسنج دیجیتالی بازویی به چه معنا است؟

اگر در حین اندازه گیری خطایی رخ دهد حرف E یا EE بر روی فشارسنج دیجیتالی بازویی نمایش داده می‌شود. این موضوع ممکن است به این دلایل رخ دهد:

 • فرد باید تا حد امکان ثابت بماند. اگر حرکت بازو زیاد باشد،  نمی‌توان فشار خون را به درستی قرائت کرد.
 • کاف به درستی روی بازو قرار نگرفته بوده است.
 • لباس جریان خون را محدود می‌کند و بهتر است لباس آستین نداشته باشد.
 • ممکن است دستگاه معیوب باشد.
 • ممکن است کاف در مقایسه با فشار خون مورد انتظار، به اندازه کافی باد نشده باشد.

اگر قصد خرید دستگاه فشارسنج دیجیتالی بازویی دارید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز آشنایی با مدل‌های این دستگاه‌ها، به وب سایت یخ پد مراجعه نمایید.