علائم سکته مغزی را باید بدانید تا در صورت مشاهده‌ چنین علائمی فورا به بیمارستان مراجعه کنید. ایسکمی مغزی نام دیگر این بیماری می‌باشد و در زمانی رخ می‌دهد که جریان خون در قسمتی از مغز کم یا متوقف شود. این اتفاق سبب مختل شدن رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به مغز می‌گردد. در این وضعیت سلول‌های مغزی در عرض چند دقیقه نابود می‌شوند. این بیماری باید بلافاصله درمان شود و هر گونه اقدامات سریع سبب کاهش میزان تخریب مغزی و عوارض بعدی می‌شود.

علائم سکته مغزی کدامند؟

 • مشکلاتی در تکلم و فهم مطالب در شنیدن: امکان دارد فرد گیج شود و نتواند درست صحبت کند و در فهم کلمات دچار مشکل شود.
 • فلج شدن یا بی حسی در ناحیه صورت و دست‌ها یا پا‌ها: امکان دارد احساس ضعف یا بی حسی و یا حتی فلج شدن در این ناحیه‌ها رخ دهد که معمولاً فقط یکی از این ناحیه‌ها درگیر می‌شود.

همچنین دو دست خود را بر روی سر قرار دهید و اگر یکی از آن‌ها شروع به افتادن کرد احتمال سکته مغزی فرد وجود دارد و ممکن است در زمان خنده یک سمت دهان افتادگی داشته‌ باشد.

 • ضعیف شدن بینایی در یک یا هر دو چشم: امکان پدیدار شدن تاری دید در هر دو چشم یا یکی از چشم‌ها، وجود دارد همچنین ممکن است فرد دچار دوبینی شود.
 • سر درد داشتن: این سردرد ناگهان شروع می‌شود و درد بسیار شدیدی به همراه دارد. این سر درد به قدری شدید ‌می‌باشد که ممکن است علائمی چون حالت تهوع، سرگیجه و یا منگی به فرد دست دهد.
 • داشتن مشکل در راه رفتن: امکان دارد که فرد تعادل خود را از دست بدهد و در این هنگام نتواند درست راه برود.

همچنین احتمال دارد که فرد مکانی را که در آن سکونت دارد از یاد ببرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

علائم-سکته-مغزی

هر زمان که علائم سکته مغزی در فرد ظاهر گشت، باید سریعا به بیمارستان و دکتر متخصص این حوزه مراجعه کند. حتی اگر این علائم در بدن شما از بین رفته باشد، مجددا باید به بیمارستان مراجعه کنید تا مطمئن شوید این بیماری در بدن شما کاملاً مهار شده‌است. همچنین لازم به ذکر است که اگر دچار علائم بالا بودید حتما به اورژانس خبر دهید. زیرا اورژانس در مسیر بیمارستان به فرد بیمار کمک‌های اولیه را می‌رساند.

علت‌هایی که باعث سکته مغزی می‌شوند؟

 

دو دلیل اصلی برای این بیماری وجود دارد:

 1. در این وضعیت یکی از شریان‌های مغز بسته می‌شود، که به آن سکته مغزی ایسکمیک می‌گوییم.
 2. در حالت دوم یکی از شریان‌های مغز پاره می‌شود یا از آن خون نشأت می‌گیرد، که به آن سکته مغزی ناشی از خون ریزی می‌گوییم.

در برخی موارد، امکان دارد بیماران دچار اختلال خون رسانی به مغز شوند که به آن حمله ایسکمیک  گذرا می‌گوییم، این حالت علائم طولانی مدتی نخواهد داشت.

سکته مغزی به علت قطع جریان خون (سکته مغزی ایسکمیک):

این نوع از ‌سکته‌ مغزی، فراوان‌ترین نوع سکته‌ی مغزی می‌باشد، و زمانی ایجاد می‌شود که عرق‌های خونی مغز گرفته یا مسدود شوند. این اتفاق باعث کاهش ناگهانی جریان خون می‌شود که به آن ایسکمی می‌گوییم.

 مسدود یا تنگ شدن عرق‌های خونی به علت جمع شدن چربی‌ها در دیواره‌ عروق می‌باشد و لخته‌های خون در جریان خون حرکت می‌کنند و در محلی که عرق‌ها دچار تنگی شده‌اند باعث گرفتگی یا مسدود شدن می‌شوند.

سکته مغزی به علت خونریزی

خون ریزی مغزی در موقعیت‌های گوناگونی که مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اتفاق می‌افتد. شرایط و علائمی که با سکته مغزی ناشی از خون ریزی در ارتباط هستند به شرح زیر می‌باشد:

 • فشار خون بالای غیر قابل مهار
 • استفاده بیش از حد از داروهای ضد انعقاد
 • نقص‌های مادر زادی عروق مغزی مثل آنوریسم
 • ضربه‌های مغزی مانند ضربه به مغز در اثر تصادف
 • جمع شدن غیر طبیعی پروتئین‌ها در دیواره‌ رگ‌های مغزی که باعث ضعف در دیواره‌ عروق مغزی می‌شوند.

نکاتی در خصوص سکته مغزی

 • افراد بالای ۵۵ سال بیشتر در معرض ابتلا به سکته‌ مغزی هستند.
 • همچنین علائمی مانند: افزایش وزن، کم تحرکی، مصرف مواد مخدر، کلسترول، دیابت و موارد دیگر در ابتلا به این بیماری تاثیرگذار هستند.

سخن آخر

در این مطلب علائم سکته مغزی را بررسی کردیم. لازم به ذکر است که شما باید از لوازم پزشکی معتبری برای درمان هر گونه مشکلی استفاده کنید بنابراین پیشنهاد می‌شود که از یخ پد لوازمی که نیاز دارید را تهیه کنید. در این سایت انواع اقلام پزشکی موجود است.