شوینده صورت مهمترین محصول برای مراقبت و محافظت از پوست می‌باشد که کوتاهی و غفلت نسبت به آن می‌تواند در بلند مدت آسیب‎‌های جدی مثل چین و چروک و خستگی پوست را به همراه داشته باشد. برای همین انتخاب بهترین شوینده برای صورت یکی از جدی‌ترین مراقبت‌های پوستی است که گاهی با سهل انگاری مواجه می‌شود، که اشتباه در انتخاب نوع شوینده عوارض زیادی را به دنبال خواهد داشت.

در این مقاله مختصر و کوتاه قصد داریم، در ارتباط با اشتباهات رایج در استفاده از شوینده صورت که مانع از طراوت پوست شما می شوند، توضیحاتی را ارائه دهیم تا بهتر بتوانیم از پوست خود مراقبت کنیم و میزان آسیب به پوست صورت را به حداقل برسانیم.

شوینده صورت و استفاده از صابون جامد

صابون جامد  جز شوینده‌های قدیمی است که برای پوست صورت مضرات زیادی دارد. این نوع صابودن دارای مواد ترکیبی سخت هستند که محیط اسیدی پوست را از بین می‌برد و محیطی برای رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها را فراهم می‌کند که زاینده انواع جوش و آکنه می‌باشد، مخصوصا افرادی که در سن بلوغ هستند، بیشتر باید مراقبت پوست خود باشند و از استفاده از این محصول خودداری کنند و تا جای ممکن از شوینده ‌مایع استفاده کنند ، به این دلیل که مواد صابونی چربی طبیعی پوست را  از بین می‌برند و با پوستی خشک همراه با انوع جوش‌های زیرپوستی و سر سفید مواجه خواهید شد.

استفاده از پاک کننده‌های آرایشی

اگر جز آندسته از افرادی هستید که روی میز آرایشی خود از پاک کننده‌های آرایشی استفاده می‌کنید، چون حال شستن آرایش روی صورت را ندارید، باید بدانید که بزرگترین اشتباه را در قبال صورت خود مرتکب می‌شوید. بسیاری از مواد آرایشی مثل کرم پودرها یا انواع کانتورینگ‌ها ضد آب هستند و با مواد پاک کننده مثل شیر پاک کن  کاملا از سطح پوست از بین نمی‌روند بنابراین به مرور زمان به عمق پوست نفوذ می‌کنند و موجب آکنه و لک‌های صورت می‌شوند. همچنین منافذ صورت را مورد آسیب قرار می‌دهند و  طراوت پوست را از بین می‌برند.

خرید آنلاین وسایل بهداشتی با یخ پد

نشستن صورت قبل از خواب

شستن صورت با یک شوینده صورت متعادل مثل تونرها یا مواد مایع بسیار مهم است. چه شما آرایش داشته باشید و چه نداشته باشید. در طول روز پوست صورت در معرض انواع آلاینده‌های محیطی، گرد و غبار و مواد آرایشی قرار می‌گیرد  که اگر قبل از خواب آن‌ها را از روی پوست نشویید، تا صبح وارد واکنش‌های متعدد پوستی می‌شوند که موجب شکل‌گیری ضایعات پوستی در دراز مدت خواهند شد. برای همین قبل از خواب شبانه و بعد از بیدار شدن خواب صبحگاهی حتما صورت خود را بشویید. چون خود روکش بالش و پتو هم می‌توانند محیطی آلوده برای پوست باشند.

Woman enjoying the softness of a towel

استفاده از شوینده ناسازگار با پوست

همه پوست‌ها مثل هم نیستند و به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند برخی از آن‌ها چرب، برخی خشک و برخی هم حساس هستند. هر کدام از این مدل پوست‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند و باید از یک نوع شوینده مخصوص استفاده شوند تا یک پوست چرب به طراوت و پاکیزگی طبیعی دست پیدا کند یا پوست خشک بیشتر از قبل خشک نشود و چربی خود را از دست ندهد و پوست حساس هم با قرمزی و التها ب مواجه نشود.

عدم استفاده از حوله تمیز

حوله صورت مهمترین وسیله‌ پاک کننده صورت است که اگر برای شوینده‌های صورت هم کلی هزینه کنید و دقت لازم را به کار بگیرید، باز هم سودی در بر نخواهد داشت. چون حوله‌ای که با پوست شما برخورد می‌کند، آلوده است و این آلودگی می‌تواند مضرات زیادی را برای پوست شما به همراه داشته باشد. مخصوصا اگر پوست دچار زخم، آکنه یا سایر آسیب‌های پوستی باشد. پس بهتر است هفته‌ای سه الی چهار بار با یک شوینده ملایم حوله را بشویید و آن را در معرض آفتاب قرار دهید.

استفاده از لایه‌بردار بدون تجویز پزشک

در بیشتر مواقع افراد برای تازگی و شادابی پوست خود اقدام شوینده صورت می‌کنند که برخی  از آن‌ها دارای خاصیت لایه بردار هستند. این لایه‌بردارها موجب نازک شدن و حساسیت می‌شوند و در معرض آفتاب و هوای بیرون مقاومت خود را از دست می‌دهند. اینگونه است که چین و چروک‌ها و حساسیت‌های پوستی خود را بروز می‌دهند.

استفاده نادرست از تونر

تونر نوعی ماده شوینده صورت مایع برای انواع پوست‌های صورت است. اما این شوینده صورت هم به مانند بقیه دارای انواع متفاوتی است که باید نسبت به انتخاب این ماده بر اساس پوست خود دقت کنید. یعنی سعی کنید حتما از یک متخصص پوست یا مشاور داروخانه کمک بگیرید تا تونر مورد استفاده با پوست شما سازگاری داشته باشد.

تونر جز مواد شوینده مناسب است که اگر درست انتخاب شود می‌تواند میزان PH  پوست را تنظیم نگه دارد.