امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که گزینه‌های بسیاری برای انتخاب هر چیزی وجود دارد و این برای شوینده‌هایی مثل صابون، شامپو بدن، ژل‌های حمام و دیگر محصولات نیز صدق می‌کند. از این رو بالا بردن اطلاعاتمان می‌تواند به ما در انتخاب هرچه بهتر محصولات کمک کند. این موضوع سبب شده است تا اینبار یخ‌پد سراغ مقایسه صابون و شامپو‌های بدن برود و به این نکته بپردازد که چرا شامپو می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

تنوع در قدرت انتخاب ما تاثیر دارد

امروزه شاهد محصولات متنوع در رنگ‌ها، بوها، بسته‌بندی‌ها و حتی کاربردهای مختلفی هستیم. همین امر سبب شده است تا وقتی وارد فروشگاهی می‌شویم انتخاب برایمان سخت شود. از این رو برای انتخابی بهتر و سریع‌تر بهتر است تا اطلاعاتمان را راجع محصولات و چرایی استفاده از آنها بالا ببریم.

فرض کنید که در یک داروخانه یا یک فروشگاه به دنبال یک شوینده برای بدن خود هستید. اما بین خرید صابون، شامپو، ژل و دیگر محصولات بهداشتی شک دارید و نمی‌دانید که کدام ممکن است برای شما بهتر عمل کند. در چنین شرایطی است که با شناخت بهتر می‌توانید انتخاب خوبی هم داشته باشید.

حال که متوجه تاثیر تنوع در قدرت انتخابمان شده‌ایم وقت آن است که به این سوال بپردازیم که برای شست و شوی بدن کدام انتخاب بهتری است، شامپو یا صابون؟  برای رسیدن به پاسخ این سوال بهتر است ابتدا تفاوت شوینده‌های مختلف را بدانیم.

صابون و شامپو

باید توجه کرد که در شست و شوی بدن نه تنها مواد شوینده مهم هستند بلکه نوع پوست شما و دمای آب نیز مهم هستند. به عنوان مثال هر دمایی از آب تاثیر خود را بر روی پوست دارد. آب داغ می‌تواند منافذ پوستی را گشاد کند و یا آب یخ می‌تواند منافذ پوستتان را ببندد. از این رو برای رعایت تعادل توصیه می‌شود که با آب ولرم حمام کرد. همچنین باید با توجه به نوع پوست خود از مواد شوینده مناسب استفاده کرد.

در رابطه با تفاوتی که بین شامپوی بدن و صابون‌های جامد وجود دارد باید دانست که در تهیه صابون‌های جامد از گلیسیرین استفاده نمی‌شود؛ چرا که هزینه این عمل بالا است و همچنین برای حفظ حالت جامد این صابون‌ها به آنها اضافه نمی‌شود. همچنین در تهیه صابون از نمک‌های سدیمی استفاده می‌شود که این امر بالا رفتن خاصیت قلیایی صابون تا PH 8-9 را در بردارد.

شامپو-بدن

با دانستن این امر بهتر است این نکته را نیز بدانیم که بسیاری از افراد به اشتباه بر این باورند که صابون خوب یعنی صابونی که کف بیشتری بکند. درحالی که کف زیاد می‌تواند به پوست فرد آسیب برساند. چرا که به معنای بالا بودن خاصیت قلیایی و در نتیجه آن حل کردن چربی‌های مفید پوست و خشک شدن پوست است.

این در حال است که در ترکیبات شامپوها از مواد صابونی استفاده نمی‌شود و به جای آنها از مواد آب رسان و نرم‌کننده استفده شده. همچنین به دلیل آنکه شکل فیزیکی شامپو بدن مایع است و همین امر سبب شده است تا اضافه کردن گلیسیرین به ترکیبات آن کار آسان‌تر و کم خرج‌تری باشد. همچنین تنظیم PH شامپوها نیز راحت است و معمولا نزدیک به PH پوست است.

کف کردن و قدرت شویندگی

همانطور که پیش‌تر گفته شد میزان کف کردن صابون دلیلی بر قدرت بیشتر آن نیست بلکه نشان‌دهنده‌ی قلیایی بودن آن است. اما باید دانست که در میزان قدرت شامپو و صابون تفاوتی وجود ندارد و هردو به یک اندازه قدرت شویندگی دارند. اما از نظر بهداشتی و سلامت پوست استفاده از شامپو توصیه می‌شود. البته نباید از این نکته غافل شد که هرچند صابون اجازه رشد باکتری‌های بر روی پوست نمی‌دهد اما نه تنها چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد بلکه جاصابونی نیز می‌تواند خود منبعی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها باشد.

چگونه انتخاب درستی داشته باشیم؟

با توجه به تمام مطالبی که گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از شامپو بدن توصیه می‌شود اما این به آن معنی نیست که هر شامپویی مناسب و یا هر صابونی نامناسب است. در انتخاب هرکدام از انواع شوینده‌ها بهتر است در ابتدا نوع پوست خود را در نظر گرفت چرا که بدون توجه به نوع پوستتان ممکن است شوینده‌ای که انتخاب کرده‌اید نامناسب باشد و یا حتی به پوست شما آسیب بزند. همچنین خوب است که به موارد زیر در انتخاب شامپو یا صابون دقت کرد:

  • کف کردن به معنای شویندگی بهتر نیست
  • این محصولات باید آبرسان باشند
  • بهتر است خاصیت آنتی اکسیدانی داشته باشند
  • دارای ویتامین‌های مفید برای پوست باشند