ساق‌بند حرارتی (زانوبند) یکی از موثرترین تجهیزات پزشکی تولید شده به منظور کاهش و یا کنترل درد ارتوپدی در قسمت ساق پا و زانو است. ساق پا و به خصوص زانو از جمله آسیب‌پذیرترین استخوان‌های بدن انسان هستند. زیرا کشکک زانو ممکن است به راحتی ضربه دیده و دچار درد و شکستگی شود.

ساق بند زانوبند طبی کبریتی پاک سمن

استخوان ساق پا نیز شرایطی مشابه دارد. به علاوه نیمی از وزن بدن نیز بر روی قسمت تحتانی وارد می‌شود. تمام این عوامل سبب شده‌اند تا نیاز ما به مراقبت از استخوان‌های ساق و زانو بیشتر شود. از این رو در ادامه یخ‌پد به عوامل موثر در آسیب ‌دیدگی و همچنین راه‌های کنترل و کاهش درد می‌پردازد.

زانوبند ایموبلیزر پاک سمن

آسیب‌های پا

به طور کلی می‌توان گفت که ساق‌بند و یا زانوبندها به منظور کاهش و یا جلوگیری از آسیب به ناحیه ساق پا و زانو استفاده می‌شوند. چرا که به دلایل مختلف ممکن است این نواحی از پا دچار آسیب شوند. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که ساق‌بندها تا چه حد موثر هستند؟ این سوال مهمی است چرا که با شناخت بهتر این تجهیزات و استفاده درست از آنها تاثیرگذاریشان نیز بیشتر می‌شود. اما قبل از پاسخ دادن به این سوال بهتر است ابتدا آسیب‌هایی که ممکن است به پا وارد شود را بررسی کنیم.

زانوبند پالمبو طب نیک

ساق پا و زانو از جمله استخوان‌هایی هستند که ممکن است دچار آسیب دیدگی‌های متعددی شوند که از دلایل آن وارد شدن وزن قسمت فوقانی بدن، ایستادن به طور مرتب و ممتد، دویدن، عدم رعایت نکات ایمنی هنگام ورزش، تصادف و … است. هرکدام از عللی که نام برده شد می‌تواند سبب ایجاد یک عارضه در ساق پا و زانوی فرد شوند. در نتیجه‌ی آن نیز فرد برای بهبود حرکت پای خود به ساق‌بند حرارتی (زانوبند) نیاز پیدا خواهد کرد. اما تمام عوامل بالا چه آسیب‌هایی را می‌توانند ایجاد کنند؟

زانوبند چهار فنره نئوپرن ورنا

بسیاری از عارضه‌های مربوط به پا مربوط به آسیب‌های ورزشی و به خصوص دویدن و فوتبال است. با این حال عارضه‌هایی همچون پارگی و یا کشیده شدن تاندون‌ها، شکستگی، کشیدگی و یا پارگی عضله ساق پا، گرفتگی عضلات ساق پا بر اثر خستگی و یا کم آبی، مشکلات عروقی، مشکلات مربوط به عصب سیاتیک، آرتروز، گرفتگی کانال نخاعی و واریس ممکن است به دلایل گوناگون ایجاد شوند. که در صورت بروز هرگونه درد و علائم ظاهری بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گرفت.

ساق بند زانوبند موهری طب نیک

زانوبند

هدف از تولید آنها چیست؟

باید بدانیم که به طور کلی ساق‌بند و زانوبندها به منظور راحتی، پشتیبانی از حرکت، محافظت از ناحیه آسیب دیده یا آسیب‌پذیر و همچنین پیشگیری از آسیب استفاده می‌شوند. با این حال ساق بند و زانوبندها با اهداف مختلفی تولید می‌شوند.

زانوبند چهار فنره نئوپرنی طب نیک

برخی از این تجهیزات صرفا به منظور گرم نگه داشتن محل آسیب، برخی دیگر به طور اختصاصی برای حفاظت از ساق پا و یا زانو، نوع دیگر آنها برای تسهیل حرکت   پا و جلوگیری از فرسایش کشکک و استخوان‌های دیگر ساخته می‌شوند. حال دردد پاسخ به سوالی که قبل‌تر مطرح شده بود می‌‌توان  گفت که استفاده از این وسایل برای کنترل و یا کاهش درد و آسیب بسیار موثرند اگر به درستی و با تجویز استفاده شوند. اما سوال بعدی این است که ساق‌بند حرارتی (زانوبند) چه تاثیراتی دارد؟

ساق بند زانو بند طبی حوله ای مخروطی پاک سمن

تاثیرات آن چیست؟

همانطور که می‌دانیم ساق‌بند و زانوبندها با اهداف مختلفی تولید می‌شوند. هرکدام از آنها نیز برای تاثیر خاصی استفاده می‌شوند که بسته به تشخیص پزشک معالج برای فرد تجویز می‌شود. که معمولا باید برای مدت زمانی مشخص تا بهبودی از آنها استفاده شود. از تاثیرات نوع حرارتی این ساق‌بندها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه گرمای کنترل شده به منظور افزایش دامنه حرکتی
  • کاهش دردهای موضعی
  • التیام دردهای مفصل زانو و استخوان ساق پا
  • کاهش اسپاسم عضلانی
  • کاهش و رفع سستی ماهیچه‌ها
  • شل شدن ماهیچه‌های کشیده شده
  • کمک به بهبودی بیماری واریس
  • کاهش دردهای مفصلی
  • کمک به بهبود گردش خون و مایعات

این موارد در کنار تاثیرات دیگر باعث می‌شوند تا استفاده از ساق‌بند حرارتی (زانوبند) یک گزینه‌ی مناسب برای افرادی باشد که دچار انواع مشکلات ماهیچه‌ای و استخوانی در ناحیه ساق پا و زانو هستند. هرچند که باید توجه داشت تا حتما به توصیه پزشک نوع این  تجهیزات مشخص و تهیه شود. چرا که ممکن است مشکلاتی که برای پای فرد ایجاد شده جدی باشد و بدون مراجعه و معاینه پزشک و استفاده خودسرانه، عواقب جدی حاصل شود.

ساق بند زانوبند صادراتی (طرح سوئیسی)پاک سمن

ساق بند زانوبند طبی کبریتی پاک سمن

ساق بند حرارتی زانو (زانوبند) سونا جم