برای رفع گودی کمر درمان‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها انجام حرکات ورزشی است. گودی کمر زمانی به وجود می‌آید که تعادل بین عضله‌های اطراف استخوان‌های لگن از بین می‌رود. در صورتی که عضله‌های فلکسور (خم کننده) مفصل ران که پا را رو به جلو بالا می‌برد، ضعیف شود و عضله‌های اکستنسور (باز کننده) پشت بدن که قوس کمر را ایجاد می‌کند سفت شود و دچار گرفتگی شود، باعث افزایش تیلت لگن (چرخش لگن حول مفصل ران) و محدودیت دامنه حرکتی کمر می‌شود.

یکی از انواع گودی کمر وجود دارد که در دوران کودکی اتفاق می‌افتد که به گودی کمر خوش ‌خیم کودکان معروف است. این اختلال ناشی از عضلات ضعیف یا تنگی مفصل ران می‌باشد. همزمان با رشد کودک این اختلال درمان می‌شود.

 

در بعضی موارد گودی کمر زمانی ایجاد می‌شود که لگن در وضعیت نامناسب باشد. اگر لگن بیش از حد رو به جلو بچرخد انحنا کمر را به صورتی تحت تاثیر قرار می‌دهد که باعث تشدید گودی کمر می‌شود. اگر قوس کمر کم باشد معمولی است، اما در صورتی که این قوس بیش از حد باشد مشکلات جدی‌تری ایجاد می‌کند.

اهمیت ورزش در رفع گودی کمر

در صورت کشش و تقویت عضله‌های سرینی، همسترینگ و شکم، لگن در موقعیت بهتری قرار گرفته و گودی کمر کاهش می‌یابد. انجام ورزش برای قوس کمر باعث می‌شود درد کاهش پیدا کرده و عملکرد و توانایی بیمار بهبود پیدا کند و بیمار می‌تواند با سهولت بیشتر به فعالیت بپردازد.

انجام حرکت‌های دینامیک عضله‌های مرکزی، توسط بیمار باعث می‌شود هنگامی که  پا و دست خود را حرکت می‌دهد، پایداری ستون فقرات حفظ شود. این تمرین‌های دینامیک می‌توانند عضله‌های مورب شکمی را به کار گرفته و به پایداری ستون فقرات کمک شایانی کنند. این حرکات مخصوص باعث افزایش قدرت و پایداری عضله‌های کمر و ناحیه لگن می‌شود و این خود کاهش گودی کمر را به همراه دارد.

اگر حالت اندامی تصحیح شود و گودی کمر کاهش یابد، مانع از مشکلات جدی‌تری که برای کمر و ستون فقرات در آینده به وجود خواهد آمد می‌شود. در صورت وجود دشواری در حرکت یا این که افزایش احساس دردی که از زیاد شدن گودی کمر به وجود می‌آید باید مراقب باشید و به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا این علائم نشانه ایجاد عارضه‌ای جدی‌تر هستند. مواردی وجود دارد که تنها ورزش کردن باعث درمان گودی کمر نمی‌شود و روش‌های دیگری نیاز است.

 چه عواملی سبب ایجاد گودی کمر یا تشدید آن می‌شوند؟

رفع-گودی-کمر

گودی کمر تمامی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما برخی از عوامل در خطر مبتلا شدن به این بیماری بسیار موثرند. این علل شامل موارد زیر هستند.

  • انجام دادن فعالیت‌هایی مانند رقص و ژیمناستیک
  • وقتی تعادل عضلات وجود نداشته باشد مانند همسترینگ ضعیف، فلکسورهای سفت ران و عضلات سفت کمر
  • هنگامی که وزن افزایش پیدا می‌کند به خصوص در اطراف میانه بدن (از جمله در دوران بارداری)
  • هنگامی که فرد کمبود ویتامین دی پیدا می‌کند که به طور عمده در کودکان اتفاق می‌افتد.
  • اسپوندیلولیستزیس که نوعی بیماری مرتبط با ستون فقرات به شمار می‌آید. این اختلال وقتی انجام می‌شود که یک مهره بر روی استخوان زیرین خود دچار لغزش می‌شود.
  • آکند پلازی که از انواع کوتولگی شناخته می‌شود.
  • پوکی استخوان که از جمله بیماری‌های مربوط به استخوان است و باعث افزایش خطر شکستگی استخوان می‌شود.
  • استئوسارکوم که نوعی سرطان استخوان می‌باشد و عمدتا در نواحی که نزدیک زانو یا شانه هستند، اتفاق می‌افتد.

تمرینات ورزشی مناسب برای از بین بردن گودی کمر

در این بخش بعضی از تمرین‌هایی را معرفی می‌کنیم که در رفع گودی کمر موثر هستند. به طور کلی حرکاتی که برای درمان گودی کمر تجویز می‌شود به دو دسته تقسیم می‌شوند.

  • حرکت‌های کششی عضله‌های سفت و گرفته

کمانی کردن کمر

حالت لانژ

حالت کودک

چرخاندن لگن روی توپ در حالت نشسته

  • تقویت عضله‌های ضعیف

اسکات با یک پا

اسکات با صندلی

کرانچ شکم

کرانچ روی توپ

کشش مفصل ران با داخل کشیدن ناف

سخن آخر

در این مطلب درمورد رفع گودی کمر و حرکات ورزشی که برای آن مناسب هستند، صحبت کردیم. اگر شما به ابزار طبی برای درمان این مشکل احتیاج دارید می‌توانید به راحتی از سایت یخ پد به صورت آنلاین آن را تهیه کنید. در سایت یخ پد انواع اقلام پزشکی وجود دارد و شما هر آنچه که نیاز داشته باشید را می‌توانید اینترنتی و بدون حضور فیزیکی در فروشگاه و صرف زمان و تحمل مشکلات دیگر تهیه کنید.