برای پیدا کردن بهترین راه درمان کمردرد بهتر است که بدانیم که در بین دردهای ارتوپدی این درد شایع‌ترین است. همچنین عوامل بسیاری در روزمره‌ی ما وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد این درد شوند که اگر به آنها توجه نکنیم و برای اصلاح حرکاتمان قدمی برنداریم می‌تواند منجر به دردهای شدید استخوانی در این ناحیه از بدن شوند. از این رو یخ‌پد در این مقاله به بررسی این نوع درد و راه‌هایی که برای درمان آن وجود دارد می‌پردازد.

بالش پشت کمری کلدفوم امسیگ

درد کمر و عوامل آن

وقتی که دردی ارتوپدی، مثل دردهای ناحیه گردن و یا کمر و زانو، به سراغ شما می‌آیند ممکن است با خود فکرکنید که شما کاری نکرده‌اید که باعث ایجاد آنها شود. درواقع ایجاد درد می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که یا مربوط بیماری فرد است و یا در طول زمان بر اثر انجام نادرست حرکات و حوادث به وجود می‌آید. عوامل زیر از جمله رایج‌ترین علت‌‌های ایجاد کمردرد در افراد است:

  • سیاتیک
  • ضعف ماهیچه‌ها و عضلات
  • اضافه وزن و تناسب اندام
  • تنگی کانال نخاعی
  • پیری و بالا رفتن سن

از آنجایی که کمردرد یک درد مکانیکی است، وقتی علائم آن در شما به وجود می‌آید ممکن است فکرکنید که کار اشتباهی انجام نداده‌اید که منجر به ایجاد درد شود. اما نکته اینجاست که بسیاری از حرکات ما در طول روز و انجام کارهای روزمره می‌تواند ریسک ایجاد درد را بالا ببرند؛ بلند کردن، هل دادن و یا کشیدن اجسام سنگین، نحوه نشستن بر روی مبل و صندلی به خصوص هنگام کار، انجام ورزش‌های سنگین بدون نظارت و دانش کافی و … همگی می‌توانند منجر به ایجاد کمردرد شوند.

تشخیص و سپس درمان

همانطور که تا الان خواندید عوامل بسیاری در ایجاد کمردرد موثرند. عواملی که ممکن است حتی متوجه آنها نشده باشیم اما تاثیرات خود را بر روی ستون فقرات ما گذاشته‌اند. از این رو برای یافتن راه درمان کمردرد خود بهتر است این عوامل را به خوبی بشناسیم.

قوزبند کمربند طبی پل دار

اما قبل از هرگونه دران چگونه می‌توان علت ایجاد کمردرد خود را دانست و تا بهترین راه را انتخاب کرد؟ در این مرحله تشخیص علت کمردرد اهمیت بسیاری دارد. چرا که انجام درمان نادرست ممکن است حتی آسیب بیشتری را به فرد وارد کرده بدون آنکه بهبودی حاصل شود. بنابراین با مراجعه به پزشک، معاینه و بررسی سوابق پزشکی شما توسط او می‌توان علت ایجاد درد را یافت.

راه-درمان-کمردرد

در طول پروسه‌ی تشخیص معمولا پزشک درباره‌ی زمان دقیق شروع درد، محدودیت‌هایی که ایجاد کرده، ناحیه‌ای که درد در آن وجود دارد و دیگر عواملی که به درد کمر شما و ایجاد آن مربوط باشد سوال می‌کند. این سوالات به پزشک کمک می‌کنند تا تشخیص بهتری از علت درد داشته باشد و بنابراین بهترین راه درمان کمردرد به شما پیشنهاد بدهد.

کمربند حرارتی ارتوپدی سونا جم

انواع روش‌های درمان

می‌توان درمان‌های کمردرد را به دو دسته‌‌ی بدون نیاز به جراحی و خود جراحی تقسیم کرد. که انتخاب هر نوع درمان به میزان حاد و مزمن بودن یا نبودن درد بستگی دارد. اما از آنجایی که جراحی ناحیه ستون فقرات از جمله عمل‌های بسیاری سنگین است، تا جایی که فرد می‌تواند و پزشک پیشنهاد می‌دهد از آن اجتناب می‌شود. به همین دلیل سعی بر این است تا با استفاده از درمان‌های بدون نیاز به جراحی درد کمر را کاهش و آن را کنترل کرد.

کمربند طبی پددار پاک سمن

در ادامه به تعدادی از درمان‌های بدون نیاز به جراحی اشاره خواهیم کرد:

  1. استفاده از سرما و گرما: این روش درواقع روشی سریع برای کاهش التهاب و درد است که بسته به میزان درد می‌تواند تاثیرگذار و در مواردی حتی باعث تحریک درد شود.
  2. تمرینات ورزشی تقویتی: از آنجایی که ورزش کردن معمولا به تقویت عضلات کمک می‌کند، گاها می‌توان با انجام تمرینات مخصوص درد را کنترل کرد؛ البته حتما باید تحت نظر پزشک و توسط مربی تجویز شود.
  3. فعالیت روزانه: باید با کنترل فعالیت‌های روزانه از ایجاد درد جلوگیری کرد. همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که با وجود درد بع فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند از انعطاف‌پذیری بیشتری برخودارند تا کسانی که بیشتر به استراحت می‌پردازند.
  4. فیزیوتراپی: انجام حرکات ورزشی تحت نظر فیزیوتراپ متخصص می‌تواند به تقویت عضلات و بهبود عملکرد ماهیچه‌ها و حرت بدن کمک کند.
  5. دارودرمانی: راه درمان کمردرد به کمک دارو شاید سریع‌ترین راهی است که می‌توان انتخاب کرد. البته باید توجه داشت که برای دریافت بهترین پاسخ و جلوگیری از تداخلات دارویی بهتر است تا با تجویز و تحت نظر پزشک دارودرمانی را انجام داد.

چگونه بفهمم کمردرد جدی است؟

آیا کووید می تواند روی کمر شما تأثیر بگذارد؟

۸ نشانه که نشان می‌دهد زمان آن رسیده که برای کمردرد خود با پزشک تماس بگیرید
بیش از یک هفته است که درد دارید. …
درد شما به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد. …
شما بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف دارید. …
بعد از تصادف درد دارید …
درد شما در زمان‌های خاص یا در موقعیت‌های خاص بدتر است. …
شما در روده یا ادرار خود مشکل دارید.

بالش پشت کمری مموری فوم حرفه ای امسیگ

چگونه می توانم بفهمم که کمردرد من مربوط به کلیه است؟

درد کلیه در مقابل کمر درد

مشکلات مربوط به ستون فقرات می‌تواند باعث شود که کمردرد گاهی اوقات به پاهای شما حرکت کند. در مقایسه، درد کلیه معمولاً در پشت شما قرار دارد و اغلب عمیق‌تر احساس می‌شود. اغلب اوقات، علائم درد کلیه در زیر دنده‌ها، سمت راست یا چپ ستون فقرات ظاهر می‌شود. راه درمان کمردرد شما مراجعه به پزشک است.

چگونه بفهمیم کمردرد عضلانی است یا اسکلتی؟

اگر دردی که احساس می‌کنید به بازوها، ساعد و دست‌ها کشیده شود، ممکن است منشا آن ستون فقرات گردنی شما باشد. از سوی دیگر، اگر احساس می‌کنید که دردی به پاهایتان می‌رسد، ممکن است مشکل از ستون فقرات کمری باشد.

علت کمردرد در خانم‌ها چیست؟

کمردرد در زنان معمولاً به این دلیل است: وضعیت بدنی نامناسب، مانند خم کردن یا فشار دادن سر به جلو در حالت نشسته یا ایستاده، که باعث انحراف ستون فقرات می‌شود. استفاده بیش از حد یا فشار عضلانی، معمولاً به دلیل حرکات تکراری یا بلند کردن نادرست وسایل یا کودکان است. آسیب به دیسک‌ها، عضلات و یا رباط ها.

چگونه بفهمیم کمردرد داخلی است یا عضلانی؟

درد جسمی در عضلات، استخوان‌ها یا بافت‌های نرم است. درد احشایی از اندام‌های داخلی و رگ‌های خونی شما می‌آید. درد جسمی شدید است و ممکن است تشخیص آن آسان‌تر از درد احشایی باشد. این به این دلیل است که عضلات، استخوان‌ها و پوست شما با اعصاب زیادی برای تشخیص درد تامین می‌شود.

آیا کووید می تواند روی کمر شما تأثیر بگذارد؟

مردم می‌گویند شایع‌ترین مشکلات پس از ناخوشی ناشی از کرونا، مشکلات شانه و کمر است، اما مشکلات مفصلی و عضلانی ممکن است در هر قسمتی از بدن رخ دهد. برخی از افراد دردهای گسترده‌ای دارند که می تواند برای مدتی پس از بهبودی بیاید و از بین برود.