در این مطلب می‌خواهیم درمورد این که دهانشویه چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند، توضیح دهیم. دهان شویه نوعی مایع می‌باشد که از آن برای شستشو و تمیز نگه داشتن فضای داخل دهان استفاده می‌شود. درون این دهانشویه‌ها مواد ضد عفونی کننده نیز وجود دارد. این مواد به از بین رفتن باکتری‌هایی که در دهان زندگی می‌کنند کمک خواهند کرد. هدف افراد از استفاده دهانشویه می‌تواند برای از بین بردن بوی بد دهان یا برای جلوگیری از پوسیدگی دندان باشد.

تاثیر دهانشویه در حفظ بهداشت دهان و دندان

در هر کدام از محصولات دهانشویه ترکیبات متفاوتی وجود دارد. طبق بررسی‌هایی که انجام شده مشخص شده‌است که این مواد تاثیری چندانی در جلوگیری از تجمع پلاک در دندان‌ها و عفونت لثه ندارد. اما به دلیل تفاوتی که ترکیبات دهانشویه‌های گوناگون وجود دارد و به صورت کلی رابطه نزدیکی بین استفاده از دهانشویه و رعایت بهداشت دهان وجود دارد،

این که بتوان به طور دقیق مشخص کرد که دهانشویه چه میزان در حفظ سلامت دهان کمک کننده‌است یا این که کدام نوع دهانشویه عملکرد بهتری دارد کمی دشوار است. با توجه به پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نشان داده شد بیشترین آمار مصرف مربوط به کسانی است که می‌خواهند درمان علائم بیماری لثه، زخم‌های دهانی یا ورم لثه را انجام دهند.‌

درمورد این که دهانشویه چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند باید بدانید دهانشویه ترکیبات ضد عفونی کننده مانند الکل، منتول و اکالیپتول را دارا است؛ به همین دلیل می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد. ترکیباتی که داخل آن وجود دارد این قابلیت را دارند وارد فضاهایی از دهان شوند که نمی‌توان به آن‌ها با مسواک یا نخ دندان دست یافت یا دسترسی به آن‌ها دشوار است. در نتیجه باکتری‌های همه نواحی دهان را می توانند از بین ببرند.

برخی از آن‌ها به دلیل دارا بودن ترکیب فلورایدی به قوی‌تر شدن مینای دندان کمک می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ پژوهش‌هایی بر روی کودکان دبستانی انجام گرفت که نشان داد دهانشویه‌های فلوراید دار باعث کاهش ۵۰ درصدی شمار پوسیدگی دندان در کودکان می‌شود. فلورایدی که به دهانشویه اضافه می‌شود از طریق مینای دندان جذب شده و دوام دندان را افرایش می‌دهد.

برای استفاده از دهان شویه‌ها چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

به طور کلی دهانشویه‌ها حاوی مقدار زیادی الکل و فلوراید هستند. بلعیده شدن هر دوی این مواد به مقدار زیاد به خصوص در کودکان درست نیست و مشکل ساز خواهد بود. از همین رو استفاده از دهانشویه برای کودکانی که زیر شش سال هستند، توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه نمی‌شود. برای افراد بزرگسال نیز قورت دادن آن ممنوع است.

 دهانشویه‌ها چند نوع هستند؟

در صورتی که دارای زخم باز یا ضایعه دهانی هستید، برای این که باکتری‌ها را از بین ببرید و جوش خوردن و التیام بافت‌ها را سرعت ببخشید می‌توانید دهانشویه را به کار ببرید. اما پیش از این که از این ماده استفاده کنید اگر بار چندم است که دچار  ضایعه‌ای در دهان تان شده‌اید حتما باید با یک دندانپزشک مشورت کنید.

 دهانشویه‌ها چند نوع هستند؟

دهان شویه‌ها با توجه به مصارفی که دارند انواع مختلفی دارند و به دو دسته درمانی و زیبایی تقسیم می‌شوند. دهانشویه‌های زیبایی می‌توانند بوی بد دهان را از بین ببرند، طعم خوشایندی در دهان ایجاد کنند و دندان‌ها را سفید کنند. دهانشویه‌های درمانی به وسیله ترکیباتی که در خود دارند می‌توانند به کاهش جمعیت باکتری‌ها در دهان کمک کنند. از دهانشویه‌های درمانی در مواردی مانند پسروی لثه، التهاب لثه، خشکی دهان و تجمع پلاک در دندان‌ها نیز استفاده می‌شود.

چه ترکیباتی در دهانشویه‌ها به کار رفته است؟

از طریق ترکیباتی که در دهانشویه‌ها به کار رفته می‌توان دریافت که دهانشویه چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. ترکیباتی نظیر فلوراید که وظیفه مقابله با پوسیدگی دندان و تقویت مینا را بر عهده دارند. روغن‌های فرار یا عصاره‌ای پروکسید هیدروژن یا پروکسید کاربامید، کلرهگزیدین، ستیل پیریدینیوم کلراید و فلوراید از ترکیبات به کار رفته در دهان شویه هستند.

آیا دهانشویه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند؟

دهانشویه بوی بد دهان را خوشبو می‌کند، می ‌واند به کاهش پلاک و التهاب لثه کمک کند، همچنین با پوسیدگی دندان مبارزه کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. دهانشویه واقعا می‌تواند به بهبود سلامت دهان شما کمک کند. دهانشویه‌های حاوی فلوراید حتی می‌توانند به بازسازی مجدد دندان‌ها کمک کنند.

چرا دندانپزشکان می‌گویند از دهان شویه استفاده نکنید؟

بر اساس بررسی منتشر شده در سال ۲۰۱۹، شایع‌ترین عارضه جانبی استفاده از دهان شویه، رنگ آمیزی دندان‌ها بود. دهانشویه‌ای که حاوی ماده‌ای به نام کلرهگزیدین (CHX) است که فقط با نسخه در دسترس است، احتمالاً بعد از استفاده باعث ایجاد لکه‌های موقتی دندان می‌شود.

هر چند وقت یکبار باید از دهان شویه استفاده کرد؟

کدام دهان شویه برای پوسیدگی دندان مفید است؟

دهانشویه ضد حفره فلوراید ACT Total Care

ماده فعال آن فلوراید است که به عنوان یک انتخاب موثر برای کاهش پوسیدگی دندان، تقویت مینای دندان و تقویت لثه‌های سالم شناخته شده است.

هر چند وقت یکبار باید از دهان شویه استفاده کرد؟

باید تکرار کرد که دهان شویه جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیست. همچنین برای تمیز نگه داشتن دهان نیازی به استفاده از این مواد نیست. اکثر محصولات توصیه می‌کنند که آنها را دو بار در روز پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن استفاده کنید.

سخن آخر

در این مطلب درمورد این که دهان شویه چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند، نکات استفاده از آن و انواع آن صحبت کردیم. اگر شما به دهانشویه احتیاج دارید می‌توانید به راحتی از سایت یخ پد به صورت آنلاین آن را تهیه کنید. در سایت یخ پد انواع اقلام پزشکی وجود دارد و شما هر آنچه که نیاز داشته باشید را می‌توانید اینترنتی و بدون حضور فیزیکی در فروشگاه و صرف زمان و تحمل مشکلات دیگر تهیه کنید.