اگر می‌خواهید بدانید دلایل رایج گردن درد کدامند این مطلب را تا انتها دنبال کنید. گردن درد از جمله مشکلات رایج در میان افراد بزرگسال و  از معمول‌ترین ترین معضلات برای افراد با شغل‌های نشسته است. دانشجویان و دانش آموزان از آن ‌جایی که برای درس خواندن باید گردن خود را خم کنند، نیز این مشکل را دارند.

در طی سال‌های گذشته افزایش شیوع گردن درد نیز به صورت مشخص قابل مشاهده است. در حال حاضر گردن درد دارای رتبه دوم بعد از کمر درد می‌باشد. گردن درد به عنوان یکی از مشکل‌های معمول که در رابطه با سلامتی است، شناخته می‌شود. این مشکل معمولاً موقتی می‌باشد که در حدود یک تا دو هفته طول می‌کشد و با مشاهده این درد باید درمان آن را شروع کنید. اکثرا گردن درد زمانی ایجاد می‌شود که عضلات دچار کشیدگی می‌شوند.

زمانی که غده‌ها به خاطر عفونت‌های ویروسی یا سایر عفونت‌ها ملتهب می‌شوند می‌توانند از جمله موارد ایجاد گردن درد باشند. کسی که دچار گردن درد می‌شود باید حتما دلیل این درد را تشخیص دهد و آن را کنترل کند. در حالت دائمی بودن درد یا تشدید شدن تدریجی آن، حتما افراد باید برای درمان آن اقدام کنند زیرا می‌تواند پیش زمینه مشکلات جدی‌تری باشد.

 

علائم و نشانه‌های گردن درد شدید کدامند؟

گردن درد همراه با گرفتگی عضلات و گرفتگی گردن شروع می‌شود و در بعضی مواقع زمانی که گردن را حرکت می‌دهیم یا سر را می‌چرخانیم باعث تشدید درد می‌شود. ممکن است بعضی مواقع علائمی شامل بی حسی، احساس سوزش، حساس شدن، درد به صورت تیر کشیدن، احساس سیری، ایجاد مشکل در بلع غذا، تپش قلب، وجود صدای وزوز در سر، گیجی یا عدم تمرکز، و التهاب غدد لنفاوی برای گردن درد وجود داشته باشد.

در موارد شدیدتر علائم دیسک گردن می تواند با مواردی چون سر درد، درد صورت، درد شانه، بی حسی بازو یا احساس سوزش (پارستسياس) نشان داده شود. این علائم اغلب به این دلیل ایجاد می‌شوند که عصب در ناحیه گردن تحت فشار قرار می‌گیرد. ممکن است فرد در ناحیه بالا و یا پایین کمر، درد شدیدی را احساس کند. این وضعیت به دلیل اسپوندیلیت آنکیلوزان اتفاق می‌افتد که باعث التهاب ستون فقرات می‌شود.

 دلایل رایج گردن درد چیست؟

 

دلایل-رایج-گردن-درد

از آن‌ جایی که گردن از جمله اندام‌های انعطاف پذیر بدن به شمار می‌آید و تحمل وزن سر را بر روی خود به عهده دارد، بیشتر در معرض آسیب قرار دارد. این عضو از بدن می‌تواند در شرایطی باشد که باعث ایجاد درد و محدودیت حرکتی گردد.  دلایل رایج گردن درد در ادامه آمده‌است.

  • کشیدگی عضلات: اگر بیش از حد از عضلات گردن استفاده شود، به عنوان مثال زمانی که ساعت‌ها بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه خم می‌شوید در این صورت عضلات گردن کشیده می‌شوند و باعث درد گردن می‌شوند. کارهایی که سبک‌تر هستند مثل مطالعه کردن در حالت دراز کش در رخت خواب یا سایش دندان ها به یکدیگر ممکن است در عضلات گردن کشیدگی ایجاد کنند.
  • فرسایش مفاصل: مانند سایر انواع مفاصل بدن که با گذر زمان و در اثر افزایش سن فرسایش پیدا می‌کنند، مفاصل گردن نیز این گونه‌ هستند. در کنار این مورد مبتلا شدن به بیماری‌هایی مثل استئو آرتریت بالش (غضروف) بین استخوان‌ها (مهره‌ها) را از بین می‌برد و باعث درد گردن می‌شود.

این امکان وجود دارد که در بدن شما زائده‌های استخوانی ایجاد شود که این زائده ها نیز بر حرکت مفصل تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درد می شوند. هر چه سن بالاتر می‌رود، استخوان‌های گردن مشابه سایر اعضای بدن دچار تغییراتی می‌شوند و سطحشان ناهموارتر می‌شود.

  • تحت فشار قرار گرفتن اعصاب:  اگر فتق دیسک گردن یا زائده‌های استخوانی در مهره‌های گردن ایجاد شود به عصب فشار وارد می‌شود و آن را از محل صحیح در ستون فقرات خارج می‌کند.
  • آسیب دیدگی: تصادفاتی که از سمت پشت در رانندگی رخ می‌دهد ضربه شلاقی به گردن وارد می‌کند یا رگ به رگ شدن گردن را موجب می‌شود.
  • بیماری‌ها: مبتلا شدن به بیماری‌هایی مانند آرتریت

سخن آخر

در این مطلب درمورد دلایل رایج گردن درد و علائم آن صحبت کردیم. اگر شما به گردن بندهای طبی احتیاج دارید می‌توانید به راحتی از سایت یخ پد به صورت آنلاین آن را تهیه کنید. در سایت یخ پد انواع اقلام پزشکی وجود دارد و شما هر آنچه که نیاز داشته باشید را می‌توانید اینترنتی و بدون حضور فیزیکی در فروشگاه و صرف زمان و تحمل مشکلات دیگر تهیه کنید.