زمانی سخن از خرید گوشی پزشکی می‌شود، تقریباً تمامی ما یک تصویر روشنی از آن در ذهن خود داریم؛ زیرا احتمالاً حداقل یک‌ دفعه به پزشک مراجعه نموده‌ایم و به ‌وسیله این گوشی در ظاهر ساده (گوشی طبی) معاینه شده‌ایم.

حقیقت این است که این گوشی بسیار آشنا، در دانش پزشکی و تشخیص بسیاری از بیماری‌های مهم قلبی و ریوی و بیماری‌های اورژانسی تهدیدکننده‌ی زندگی افراد، جایگاه بسیار مهمی در کار پزشکان دارد. ولی خرید این دستگاه، هنگامی دشوار می‌شود که می‌فهمیم که گوشی‌های پزشکی بالغ بر ده مدل مختلف با کاربردها و قابلیت‌های متنوع دارند که امکان دارد در زمان خرید ما را سردرگم نمایند.

برای همین، در این مطلب تلاش کردیم با ارائه‌ی اطلاعات بسیار مهم درباره گوشی‌های پزشکی شما را در انتخاب گوشی مناسب همراهی نماییم؛‌ بنابراین با ما همراه باشید!

گوشی پزشکی چیست؟

گوشی پزشکی یکی از وسایل بسیار ضروری برای پزشکان و پرستاران است که برای شنیدن صدای قلب، ریه‌ها و اندازه‌گیری کردن فشارخون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گوشی پزشکی دو بخش دیافراگم و بل دارد که از بخش بل گوشی که باریک‌تر است برای شنیدن صداهای با فرکانس کم و از بخش دیافراگم برای شنیدن صداهایی با فرکانس زیاد استفاده می‌شود.

انواع مختلف گوشی و خرید گوشی پزشکی

اگرچه عده‌ی زیادی اعتقاد دارند که تمام گوشی‌های پزشکی یک عمل را انجام می‌دهند، ولی مدل‌های متنوعی وجود دارد که فرد می‌تواند بر اساس نحوه استفاده و احتیاج و همین‌طور میزان تجربه خود، آن‌ها را انتخاب نماید. دامنه به‌کارگیری از این گوشی‌های پزشکی بسیار وسیع است، ولی به خاطر داشته باشید که آن‌ها معمولاً از این ابزار پرکاربرد به‌عنوان یک وسیله غربالگری عمومی یا تشخیص نخستین استفاده می‌نمایند.

مدل گوشی پزشکی آکوستیک

در ادامه مطلب خرید گوشی پزشکی به گوشی آکوستیک می‌پردازیم. این گوشی‌ها دارای دو مدل تک سر و دو سر هستند. مدل تک سر که به‌عنوان گوشی پزشکی صوتی معروف است، مشهورترین مدل در بین گوشی‌های معاینه پزشکی موجود در بازار است،

با هد که دارای یک بخش دیافراگم (قسمتی که روی بدنه قرار دارد) و یک قسمت صاف که می‌تواند از فلز یا پلاستیک تولید شود. این قسمت مسئولیت دریافت و منتقل کردن صدا از بدن بیمار به پزشک را بر عهده دارد.

گوشی پزشکی دیجیتال یا الکترونیکی

با وجود راحتی به‌کارگیری و محبوبیت گوشی‌های آکوستیک، تقویت صوتی آن زیاد قوی نخواهد بود و برای انتقال صدا باید محیط کاملاً ساکت باشد. در آغاز گوشی‌های دیجیتال پزشکی برای حل کردن این مسئله ساخته شدند.

به‌وسیله حسگرهای تقویت‌شده (پیزوالکتریک)، این گوشی‌ها صدای گرفته ‌شده از دیافراگم را چندین برابر تقویت می‌نمایند و صدای به‌ شدت بلندتری را به شنونده (پزشک) انتقال می‌دهند. این تقویت صدا موجب می‌شود تا شخص همراه با لباس معاینه شود و احساس بهتری به بیمار منتقل خواهد شد.

مدل گوشی پزشکی مخصوص نوزادی و جنین

نوع دیگری از گوشی معاینه پزشکی در بازار موجود است که به گوشی نوزاد یا جنین مشهور است. به علت تفاوت صدای گرفته ‌شده به ‌وسیله آن در مقایسه با بقیه مدل‌ها، طراحی و ساخته می‌شود.

-خرید-گوشی-پزشکی

این مدل گوشی‌ها معمولاً صداهایی پایین با لرزش کم را منتقل می‌نمایند و به همین دلیل ظاهری به شکل شاخ یا شیپوری دارند که این هم برای تقویت میزان صدا و منتقل کردن صدای قلب جنین به شنونده تولید شده است.

نکات مهم هنگام خرید گوشی پزشکی

از زمان وارد شدن به دانشکده پزشکی، ممکن است منتظر روزی باشید که به ‌وسیله گوشی پزشکی مهارت‌های خود در جهان پزشكي استفاده نمایید. برای این کار شما نیاز به خرید گوشی پزشکی مناسب با مشخصات زیر را دارید.

وزن

گوشی‌های پزشكي دارای وزن بیشتر و سنگین‌تر نسبت به صداهاي جزئی، کیفیت صوتی مناسب‌تر و صدای قابل‌فهم‌تری می‌سازند. بااین‌حال بسته به وضعیت خود، وزن مناسب را انتخاب نمایید.

ماندگاری

دوام و ماندگاري این گوشی‌ها و اينكه از مواد اولیه مرغوب تولید شده باشند كه در مقابل آسیب و فشار مقاومت نمایند و مدت‌ها دوام بیاورند بسيار ضروری است.

کیفیت

در هر کالا یا دستگاه، همواره کیفیت نخستین مسئله‌ای است كه بايد در نظر بگیرید. داشتن یک گوشي پزشكي باکیفیت زیاد براي بازتاب نتايج مناسب باید در اولويت باشد.

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا مسائلی که امکان دارد در زمان خرید گوشی پزشکی مدنظر شما باشد را توضیح دهیم. انتخاب و تهیه گوشی پزشکی باید متناسب با توقعات و خواسته‌های شما از توانایی‌های آن و مقدار هزینه‌ای که قصد دارید صرف تهیه آن کنید، باشد.

به همین خاطر، مجموعه‌ای از همه اطلاعات گفته‌شده را در زمان خرید به خاطر داشته باشید تا بتوانید گوشی پزشکی متناسب و درست را برای خود بخرید. با مراجعه به وب‌سایت فروشگاهی یخ پد می‌توانید گوشی پزشکی مدنظرتان را به‌راحتی و در کمترین زمان ممکن تهیه کنید.