خرید پلت سیتاکوس یک خرید مهم برای کسانی است که دارای پرنده یا پرندگانی  خاص در خانه هستند و باید به تغذیه و خوراک این پرندگان دقت داشته باشند.

 

پلت چیست؟

پلت در واقع یک نوع تغذیه مثل دانه است که مناسب برای پرندگان است و برای رشد و پیشگیری از بیماری‌های پرندگان می‌تواند مفید باشد.

البته پلت بین پرنده داران و کسانی که از پرندگان مراقبت می‌کنند، نامی آشنا است ولی اینکه چه خواصی دارد و یا چه نوع پلتی واقعا برای پرنده خانگی آن‌ها مفید است، موضوعی است که در این مقاله از سایت یخ پد بدان پرداخته خواهد شد.

خوراک خشک و مرطوب میکرو ۸۰۰ گرمی ۲۰/۱۰ سیتاکوس

خوراک خشک و مرطوب میکرو یک خوراک ایده آل برای طوطی های کوچک است و باید به صورت مخلوط با آب مصرف شود.
از این محصول میتوان در طول سال برای تغذیه پرنده استفاده کرد اما استفاده از آن به خصوص در فصل تولید مثل که به عنوان پایه مرطوب برای غذای تخم مرغی ، توصیه می شود.
از آنجایی که این محصول به عنوان یک غذای کامل فرموله شده است ، هیچ محدودیتی در مصرف آن وجود ندارد و می توان آن را به دفعات و در حد نیاز استفاده کرد. دمای محیط به طور قابل توجهی بر میزان مصرف تأثیر می گذارد.
دستور مصرف:

خوراک میکرو را به نسبت ۲ (خوراک) به ۱ (آب) مخلوط کرده بگذارید حداقل ۱۵ دقیقه بماندمخلوط را تکه تکه کرده و مستقیما و یا همراه با غذای تخم مرغی خشک و یا سبزیجات ارائه دهید.

مقدار آبی که برای آبرسانی به این خوراک استفاده می شود به میزان افزودن غذای خشک تخم مرغی بستگی دارد.

 خرید پلت سیتاکوس : مواد تشکیل دهنده پلت

همان طور که در بخش مقاله هم گفته شد، پلت یک نوع دانه است که ترکیبی از انواع مواد مغذی می‌باشد. برخی از این ترکیبات عبارتند از :

  • انواع ویتامین‌های A،B،D
  • انواع مواد معدنی مثل روی یا منگنز
  • کلسیم
  • اسید فولیک (بخش مهم پلت}

این مواد طی یک فرایندی به نام کنسانتره ترکیب می‌شوند و یک محصول مغذی و البته خشک را فراهم می‌آورند که بهتر است به هنگام قرار دادن آن برای تغذیه پرنده حتما مقداری آب هم کنار آن بگذارید تا هم راحت‌تر بخورد و هم اینکه هضم راحت‌تری برای پرنده باشد.

مثل بیشتر داروها و یا مواد غذایی خشک باید در مکان های تاریک و سرد نگهداری شود از گذاشتن آن در فضاهای گرم و نمناک پرهیز کنید.

سفارش کلیه محصولات دامپزشکی اعم از غذای پرنده و حیوانات خانگی دیگر

ضرورت تهیه پلت

شاید سوال کنید که چرا خرید پلت سیتاکوس باید مهم باشد، و یا شاید تصور کنید این مواد غذایی ناکافی هستند و خودتان غذای پرنده را تهیه کنید.

البته که این ماده غذایی یعنی پلت کافی نیست اما به دلیل اینکه پرنده در بیشتر مواقع در قفس پیش ما زندگی می‌کند پس از زندگی در طبیعت و تهیه غذای آزادانه منع شده است.

برای همین پلت سیتاکوس می‌تواند جبران آن مواد غذایی مورد نیاز باشد که در خوراکی های ما موجود نیست و پرنده برای نیازهای خود به آن‌ها نیاز دارد.

خوراک دوران تولید مثل ۱۲ کیلویی سیتاکوس

این محصول برای مرحله تولید مثل گونه های متوسط ​​و بزرگ در نظر گرفته شده است که علاوه بر نیاز به رژیم غذایی غنی از پروتئین در این مدت ، از محتوای اسید چرب مناسب و غنی از روغن پالمتیک نیز بهره مند می شوند ، مانند ماكائو ، خاکستری های آفریقایی ، و مهاجرنشینان (Ara ، Psittacus ، Poicephalus و غیره). این محصول برای تحریک تولید مثل تولید می شود که حاوی مقادیر زیادی پروتئین با اسیدهای آمینه مناسب برای این مرحله است. علاوه بر این ، با توجه ویژه به اسیدهای چرب ، ورودی های امگا ۶ و امگا ۳ فرموله می شود. غلظت ویتامین ها و آنتی اکسیدان های این محصول برای تأمین نیازهای افزایش یافته در فصل تولید مثل ، بیشتر است.
دستور مصرف:
این ماده به گونه ای طراحی شده است که ۱۰۰٪ از رژیم غذایی طوطی را تشکیل می دهد. با این حال ، اگر روزانه میوه و سبزیجات تازه برای تنوع بخشیدن به رژیم غذایی تهیه می شود ، توصیه می کنیم که این محصول نباید کمتر از ۷۰-۸۰٪ کل مصرف را تشکیل دهد. به طوطی هایی که غذای اصلی آنها سیتاکوس است نباید هیچ مکمل ویتامین یا مواد معدنی داده شود. در مورد تخمگذارهای تکرار شده و یا تعداد زیاد ، پیشنهاد می کنیم که Psittacus Grit Coarse را به عنوان منبع کلسیم برای دریافت داوطلبانه در دسترس پرنده قرار دهید. مناسب است که روزانه غذا و آب تجدید شود. پس از باز شدن در جای خشک و خنک نگهداری کنید (با وجود این که نگهداری آن در یخچال توصیه نمی شود ، اگر آب بندی شده هرمتی باشد یخ زدن امکان پذیر است).
 مصرف روزانه:
مصرف پرندگان بین ۵ تا ۸ درصد از وزن بدنشان متغیر است. گونه های متوسط ​​(به عنوان مثال خاکستری آفریقایی) حدود ۲۵-۴۰ گرم در روز مصرف می کنند.
 آنالیز ترکیبات:
رطوبت ۷.۰٪ ، پروتئین خام ۲۳.۵٪ ، روغن و چربی خام ۱۴.۵٪ ، فیبر خام ۴.۱٪ ، خاکستر خام ۵.۸٪
همچنین این بدان معنا نیست که اگر پلت را خریداری کردید، پس به مواد دیگری مثل میوه جات یا سبزیجات نیازی ندارد اما پلت اساسی تر هست و باید تهیه شود اگر زنده ماندن و طراوت پرنده برای شما حیاتی است.

خرید پلت سیتاکوس : نکات قبل از خرید

برای خرید پلت سیتاکوس نیاز است که یک سری نکات لازم را مورد بررسی و رعایت قرار دهید. دقت داشته باشید که هر نوع پلتی برای طوطی یا مرغ مینا و یا هر نوع پرنده‌ای مناسب نیست.

خرید-پلت-سیتاکوس

هر پرنده بر اساس نوع نژاد یا جثه فیزیکی که دارد، تغذیه مخصوص به خود را خواهد داشت پس باید متناسب با نیاز غذایی آن پلت خریداری شود.

برای همین رفتن نزد دامپزشک و معاینه پرنده بسیار مورد نیاز است، اگر قصد خرید پلت سیتاکوس را دارید تا متناسب با جثه، نژاد و مقدار مصرف روزانه و دیگر مورادی که مورد تشخیص دامپزشک است، تجویز انجام شود.

برخی از کسانی که دارای طوطی یا سایر پرندگان خاص هستند، متوجه می‌شوند که هر نوع پلتی را نمی‌خورند. که بهتر است در این مواقع از برندهای معتبر مثل سیتاکوس استفاده کنید و البته حتما تجویز دامپزشک را هم مد نظر قرار دهید.

یک غذایی کامل برای پرندگان

پلت از بهترین مواد غذایی برای پرندگانی چون طوطی است. چرا که برخی از پرندگان در خوردن غذا حساس هستند، هر غذا و خوراکی را نمی‌خورند.

حتی در برخی اوقات در برابر خوردن یک خوراکی از غذاهای طبیعی مقاومت نشان می‌دهند.

اما فایده پلت این است که در شکل‌های منظم مثل حبه تنظیم شده است و ترکیبی از بهترین مواد مغذی است که پرنده دیگر جداسازی انجام نمی‌دهد و چون در شکل های منظم و کوچک تهیه شده‌ است، میل به خوردن در او بیشتر می‌شود.

خرید پلت سیتاکوس : مخصوص هر پرنده

توجه داشته باشید، شاید ماده سازنده اصلی پلت‌ها از یک ماده و محتوا باشد اما مقدار و میزان هر کدام متفاوت است. یعنی نمی‌توان هر نوع پلتی را برای هر نوع پرنده‌ای استفاده کرد.

مرغ مینا یک نوع پلت نیاز دارد و یا طوطی نوع دیگری را مصرف می‌کند. این موضوع بسیار مهم است اگر قصد خرید پلت سیتاکوس را دارید حتما از دامپزشک مشورت بگیرید و سرخود اقدام نکنید.

چرا که می‌تواند عوارض دیگری را به دنبال داشته باشد که کار شما را چند برابر می‌کند.

در ضمن برخی پلت را به اشتباه تلفظ می‌کنند که تلفظ صحیح آن Pellet  می‌باشد.