اگر شما هم جز افرادی هستید که از گربه‌های خانگی نگهداری می‌کنید حتما خاک گربه لازم دارید. ابزارهای زیادی برای مراقبت از گربه‌های خانگی وجود دارد که شما به آن‌ها نیاز دارید. یکی از این موارد ضروری برای گربه‌های خانگی خاک گربه است که معمولا آن را در جعبه‌ای به همین نام می‌ریزند. برای این که از این جعبه همراه با خاک مخصوص استفاده کنید، شرایط و ویژگی‌های خاصی وجود دارد. به این نکته نیز توجه کنید که نحوه استفاده از این جعبه‌ها به چگونگی خلق و خوی حیوانات خانگی بستگی دارد. جالب است بدانید که گربه‌ها دوست ندارند خاکشان را با گربه دیگری شریک شوند؛ بنابراین اگر دارای چند گربه خانگی هستید حتما سعی کنید برای هر کدام یک جعبه جداگانه تهیه کنید.

آشنایی با خاک گربه

از دیرباز این طور بوده که گربه‌ها برای این که ادرار و مدفوع خود را دفع کنند، اقدام به حفر زمین می‌کردند و بعد از این که کار خود را انجام دادند روی آن خاک می‌ریختند. این اخلاق از قدیم تا به امروز در گربه‌ها وجود داشته و هنوز هم این رفتار را در گربه‌ها مشاهده می‌کنیم. گربه‌هایی که در خانه نگهداری نمی‌شوند و در بیرون از خانه بزرگ می‌شوند یا زندگی می‌کنند برای دفع فضولات خود از خاک موجود در طبیعت استفاده می‌کنند. در صورتی که گربه‌های خانگی به دلیل این که شرایط متفاوت و ویژه‌ای دارند، باید برای دفع فضولات خود محیط خاک مناسبی داشته باشند. به این منظور استفاده از جعبه خاک مناسب برای گربه‌های خانگی ضروری است.

تعویض جای گربه

به عبارتی این خاک و جعبه آن محیطی را برای گربه‌های خانگی فراهم می‌کند که آن‌ها بتوانند فضولات خود را به روش اجدادشان دفع کنند. گربه‌ها به نظافت خود و محیطی که در آن زندگی می‌کنند بسیار اهمیت می‌دهند؛ به همین دلیل است که فضولاتشان را در خاک دفع می‌کنند که محیط اطرافشان تمیز بماند. پس اگر قصد دارید چند گربه را به خانه بیاورید و شرایط خانگی را هم برایشان مهیا کرده‌اید، خرید ظروف و خاک مناسب را در الویت قرار دهید تا سلامتی، بهداشت، رفاه و آرامش حال ‌شان را تامین کنید.

انواع خاک گربه کدامند؟

در کل ۳ نوع از این خاک‌ها کیفیت بسیار خوبی دارند. برندهای مختلف و کیفیت‌های متفاوتی از این نوع خاک‌ها در بازار موجود است. افراد باید نیاز گربه خود را در نظر بگیرند و سپس به انتخاب و خرید بهترین مدل اقدام کنند. در ادامه انواع بهترین این خاک‌ها معرفی شده‌اند.

کریستال  (Silica Gel)

یکی از جدیدترین انواع این خاک‌ها سیلیکاژل است. نام دیگر آن «خاک کریستال» می‌باشد. این نوع خاک سدیم سیلیکات متخلخل را دارا است که به صورت ذرات گرانول شفاف شکل گرفته‌است. قیمت این خاک از سایر انواع بیشتر است؛ دلیل این امر این است که برای تولید آن فرآیندهای پرهزینه‌تری اتفاق می‌افتد. به دلیل بوی خوب این خاک بوی بد فضولات کاملا از بین می‌رود. استفاده زیاد از این خاک موجب زرد شدن کریستال‌هایش می‌شود و این یعنی دیگر قابل استفاده نیست.

خاک-گربه

توده شونده (Clumping Cat Litter)

نوع خاک توده شونده در خود بنتونیت سدیم دارد. این ماده به عنوان یک خاک رس شناخته می‌شود که وقتی مرطوب می‌شود حجم پیدا می‌کند سپس فرم یک توده سخت به خود می‌گیرد. اکثرا خاک‌های توده شونده رنگ خاکستری دارند، اما  برخی برندها نمونه‌های رنگی را نیز تولید می‌کنند. این مدل از خاک از قدرت جذب بالایی برخوردار است و جذب مایعات را به خوبی انجام می‌دهد. این نوع خاک دارای قیمت به صرفه و ارزانی است.

 غیر توده شونده  (Non-Clumping Cat Litter)

این نوع خاک معمولاً شامل گلوله‌های کوچکی است و از روزنامه‌های بازیافتی فشرده شده همراه با خاک تشکیل شده‌است.

معایب:

بد بو شدن در صورت زیاد ماندن در ظرف گربه

امکان پخش شدن در خانه و کثیف کردن فرش‌ها و مبلمان

 

پیشنهاد: مواد اصلی غذای گربه کدامند؟

 

استفاده از خاک‌های باغچه برای گربه‌ها چه ضرری دارد؟

راه دیگری که برای دفع فضولات گربه‌های خانگی وجود دارد، استفاده از خاک باغچه‌ها و باغ است. اما این روش باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. دفع فضولات در خاک باغچه هم برای گربه‌ها هم برای گیاهان مضر است به ویژه اگر این کار ادامه دار باشد و تکرار شود. در صورت دفع فضولات در خاک‌های باغچه علاوه بر آلوده شدن دست و پای گربه‌ها و احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌های ویروسی و عفونی، فضای خانه نیز با آمدن آن‌ها به محیط خانه آلوده می‌شود.

هر چند وقت یکبار باید خاک گربه خود را عوض کنید؟

در صورتی که خاک مخصوص تمیز است و از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری می‌کند. فضولات گربه‌ها  نیتروژن، فسفات و پتاس دارد و حتی برخی از این عناصر به  میزان بیشتری از کود گاوی هستند. در صورتی که از کود گاوی بیش از اندازۀ مشخص استفاده شود، سوختن گیاهان را در پی دارد. بنابراین اگر به صورت مکرر فضولات گربه‌ها در خاک باغچه دفع شود باعث می‌شود که گل و گیاهان تازه کاشته شده و زیبایتان بسوزد.

هر چند وقت یکبار باید خاک گربه خود را عوض کنید؟

اگر می‌خواهید خانه خود را تمیز نگه دارید و بوی تازه و خوب داشته باشید و همچنین مطمئن شوید که گربه شما شاد و سالم است، مطمئن شوید که یک جعبه خاک تمیز برای گربه خود تهیه می‌کنید. روزانه زباله‌ها را دور بریزید. خاک را به طور کامل عوض کنید و هر هفته یک بار در جعبه را با آب و صابون پاک کنید تا همه چیز تازه و تمیز بماند. به اندازه کافی خاک گربه در جعبه نگه دارید تا گربه شما بتواند کمی حفاری کند. با رعایت این نکات از بهم ریختگی و بوهای نامطبوع جلوگیری کنید.

اگر برایتان مقدور نیست، باید حداقل هفته‌ای یکبار خاک گربه را جایگزین کنید. به یک روتین پایبند باشید، و بعد از مدتی، بدون فکر کردن روی آن، شروع به انجام آن خواهید کرد.

انواع-خاک-گربه

 سخن آخر

در این مطلب درمورد خاک گربه و انواع آن‌ها و سایر موارد مربوط به آن‌ها توضیح دادیم. قیمت خاک‌ها بر اساس نوعشان با یک دیگر متفاوت است. شما می‌توانید بر حسب نیاز خود، نوع خاک مورد نظرتان را از سایت یخ پد که یکی از سایت‌های فروش اقلام پزشکی و دامپزشکی است به صورت آنلاین خریداری کنید.