آرتروز و دردهای استخوانی از جمله شایع‌ترین دردها در دنیا هستند که راه‌حل‌های مختلفی برای کاهش و کنترل آنها مثل استفاده از تشک حرارتی، انجام ورزش‌های آبی، استفاده از دارو و در مواردی جراحی وجود دارد. اما همانطور که همیشه شنیده‌ایم رعایت و پیشگیری بهتر از درمان‌های سخت و سنگین است با این حال گاه نیاز است که در حین طی کردن پروسه درمان از ابزارها مختلفی نیز برای کنترل درد استفاده کرد. در ادامه این مقاله یخ‌پد به موضوع دردهای استخوانی و تاثیر استفاده از تشک‌های برقی می‌پردازد.

تشک برقی برهیل

استفاده از سنگ و آب گرم

شاید وقتی قسمتی از بدنتان درد می‌کند از افراد و به خصوص آدم‌های قدیمی شنیده باشید که باید آن ناحیه را گرم کنید تا درد تسکین یابد. علم امروز نیز این حقیقت را ثابت کرده است که برای بسیاری از دردهای استفاده از حرارت و گرما می‌تواند موثر باشد.

به عنوان مثال در برخی کشورهای آسیای شرقی از سنگ‌های داغ هنگام ماساژ قسمت‌های کمر و پا استفاده می‌کنند. چرا که معتقدند گرمای این سنگ‌ها به تسکین درد کمک می‌کند. این در حالی است که با پیشرفت علم ابزارهای گوناگونی برای این کار ساخته شده است. امروزه شما به راحتی می‌توانید با مراجعه به یک داروخانه و یا حتی وبسایت‌هایی که تجهیزات پزشکی می‌فروشند یک تشک حرارتی یا برقی تهیه کرده و برای دردها و خشکی عضلات بدن خود از آن استفاده کنید.

تشک برقی ترموتکس غیرنانو سونا جم

شاید جالب باشد بدانید که در ادامه‌ی این موضوع بسیاری از پزشکان مراجعه به استخرها و یا حوضچه‌های آب گرم را به برخی بیماران توصیه می‌کنند. اما سوال این است که گرما چگونه می‌تواند در تسکین دردهای استخوانی موثر باشد؟

تشکچه برقی امسیگ

نحوه کار و فواید

خوب است که قبل از پاسخ دادن به سوال مطرح شده ابتدا نحوه کار این تشک‌ها را بررسی کنیم. در تکنولوژی تشک‌های برقی از المنت‌هایی استفاده شده است که به کمک جریان برق عبوری گرم شده و یک گرمای یکنواختی را در تمامی قسمت‌های تشک ایجاد می‌کنند. که دمای آن به وسیله‌ی یک ریموت و واحد‌های کنترل تعبیه شده در داخل آن قابل تنظیم است. همین نحوه کار و ایجاد یک گرمای یکنواخت در تمامی نقاط تشک و یا پتو است که آن را برای تسکین انواع درد و موارد دیگر مناسب می‌سازد.

تشک-حرارتی

از فواید تشک‌های برقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش خستگی‌های ایجاد شده در طی روز.
  • کاهش و تسکین دردهای عضلانی مثل کمردرد.
  • کاهش دردهای استخوانی ناشی از آرتروز و دیگر مشکلات ارتوپدی.
  • کمک به بهبود کیفیت خواب.
  • کمک به بهبود گردش خون و مایعات بدن.
  • افزایش انعطاف‌پذیری بدن.
  • کاهش فشارهای عصبی و استرس.
  • کاهش آلرژی و کمک به مشکلات سینوسی.

تشک حرارتی سونا جم غیرنانو ۴۰×۶۰

تاثیر گرما بر درد

حال که نحوه کار و فواید تشک‌های برقی را خواندیم می‌توانیم به سوالی که پیش‌تر مطرح شد بپردازیم. می‌دانیم که گرما سبب بهبود عملکرد ماهیچه‌ها و کاهش انواع درد می‌شود. اما چگونه؟ اگر از یک تشک حرارتی یا یک پتوی برقی استفاده می‌کنید، متوجه می‌شوید که این وسیله به طور مستقیم با عضلات شما در تماس است. به همین جهت به کمک گرمای ممتدی که تولید می‌کند باعث افزایش گردش خون و قدرت ترمیم در بدن می‌شود که در نتیجه‌ی آن عضلات از حالت گرفته و اسپاسم خارج شده و درد کاهش و یا از بین می‌رود.

گرما قادر است با ایجاد انبساط در رگ‌ها و بافت‌های مختلف گردش خون را افزایش دهد که این امر باعث می‌شود تا بافت‌ها روند بهبودی را سریع‌تر طی کنند. همچنین از آنجایی که بر اثر گرما عضلات شل می‌شوند، فشار آنها بر روی کانال‌های عصبی بدن کمر شده و باعث کاهش درد می‌شوند. از سوی دیگر گرما به بهبودی خشکی بدن و استخوان‌ها، که از عوامل ایجاد دردهای استخوانی و آرتروز است، کمک می‌کند پس از استفاده از این تشک‌ها شاهد کاهش دردهای استخوانی نیز خواهیم بود.

نکات حین خرید

اما نکاتی وجود دارد که هنگام خرید این محصول حتما باید به آنها دقت نمود. از آنجایی که سیستم کار تشک‌ حرارتی با برق و گرما است بهتر است در رابطه با افرادی که بیماری‌های خاص و یا پوست حساس دارند با پزشک آنها مشورت و سپس این تشک را تهیه نمود. همچنین باید در نظر داشت که کودکان پوست حساسی دارند و قادر نیستند تا گرمایی را که پوست یک فرد بالغ تحمل می‌کند را تحمل کنند؛ بنابراین بهتر است تحت مراقبت و با دمای پایین از آن برای بچه‌ها استفاده کرد. نکته‌ی دیگر اینکه هنگام خرید به مدل و برند محصول حتما توجه شود چرا که در مدل‌های ارزان‌قیمت و یا برندها نامعتبر ممکن است روکش دستگاه زود پاره و یا برق آن دچار مشکل شود.