آنچه تاکنون در مورد سویه امیکرون می‌دانیم

نوع omicron کووید-۱۹ با سرعت بیشتری نسبت به دیگر سویه‌های ویروس در حال گسترش است، زیرا تا کنون جهش‌های بیشتری نسبت به هر گونه دیگری دارد. پس تاثیر ماسک بر کرونا حیاتیست. بسیاری از جهش‌ها در پروتئین اسپایک هستند که به نحوه انتشار ویروس مربوط می‌شود. نوع بسیار مسری امیکرون باعث افزایش موارد و تقاضای بالایی برای آزمایش می‌شود. اگر در معرض فردی مبتلا به ویروس قرار گرفته‌اید یا علائم COVID-19 را دارید و منتظر آزمایش یا نتایج خود هستید، در خانه بمانید و از دیگران جدا شوید.

طول درمان این بیماری چقدر است؟

اکثر افرادی که با هر نوع کووید-۱۹ آزمایش مثبت می‌دهند، معمولاً برای چند هفته علائمی را تجربه می‌کنند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، افرادی که علائم طولانی مدت کووید-۱۹ دارند، ممکن است پس از اولین بار ابتلا به مدت چهار هفته یا بیشتر دچار مشکلات سلامتی شوند.

طول درمان بیماری کرونا چقدر است

تاثیر ماسک بر امیکرون به مانند دیگر سویه‌های کرونا بسیار مورد اهمیت است. فراموش نکنیم این  ۵ جهش از همان ویروس سابق هستند که همگی از  طریق تنفس وارد بدن می‌شوند و شدت انتقال را همین مسیر تنفسی است که بالا برده است.

بنابراین تاثیر ماسک بر کرونا از هر نوع هم بسیار موثر است و می‌تواند جان افراد را نجات دهد. قابل توجه افرادی که نسبت به آن بی‌دقت هستند و گمان می‌کنند تاثیر این ویروس کمتر شده است و یا چون واکسن زده‌اند دیگر نیازی به مراقبت و زدن ماسک نیست.

خرید محصولات مرتبط کرونا

در این مقاله مختصر قصد داریم که تاثیر ماسک بر امیکرون را توضیح دهیم و ماسک‌های موثر و مقاوم در برابر امیکرون را معرفی کنیم.

 تاثیر ماسک بر کرونا : بهترین ماسک

با توجه به اهمیتی که ماسک بر کرونا و سویه‌های آن دارد، باز هم می‌بینیم که برخی با زدن ماسک  به آن مبتلا شده‌اند. اما بهتر است دقت داشته باشید که ماسک‌ها همگی یکبار مصرف هستند و بعد از یک بار استفاده قاعدتا قابلیت و کارایی خود را از دست می‌دهند. پس سعی کنید برای پیشگیری بهتر حتما بعد از یک بار مصرف از ماسک دیگری استفاده کنید، مخصوصا زمانی که باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و یا قرار است در جمعیت وسیعی حضور داشته باشید.

ماسک باید به اندازه‌ای باشد که تقریبا نیمه پایینی صورت را بپوشاند. بنابراین برخی از ماسک‌های فانتزی چندان کاربردی ندارند و به دلیل بی‌کیفیت بودن نوع پارچه مصرفی قدرت فیلترینگ بالایی ندارند.

اما بهترین ماسک‌های موجود در بازار ماسک  N95  و KN95  است که اولی محصول کشور امریکا است و قدرت فیلتر بسیار بالایی دارد و دومی محصول چین است که این نوع ماسک هم از لحاظ کیفیت خوب است اما به اندازه همتای آمریکایی خود نیست. بنابراین سعی کنید برای پیشگیری از سویه امیکرون حتما از این دو ماسک استفاده کنید.

کاهش-سرعت-انتقال-امیکرون-با-ماسک

کاهش سرعت انتقال امیکرون با ماسک

تاثیر ماسک بر امیکرون علاوه بر پیشگیری در کاهش سرعت انتقال این بیماری ویروسی هم بسیار موثر است. ماسک‌ها می‌توانند بر اساس نوع متریالی که ساخته شده‌اند، شدت فیلترینگ متفاوتی داشته باشند که این موضوع در مورد دو ماسک بالا مخصوصا N 95  صادق است و همین موضوع مانع از سرایت و انتقال شدید بیماری می‌شود.

به گفته دکتر ابرار کاران، پزشک بیماری‌های عفونی در دانشگاه استنفورد، ماسک‌های N95، KN95 و KF94 از موادی با بار الکترواستاتیکی ساخته شده‌اند که “در واقع این ذرات را در حالی که در اطراف شناور هستند به داخل می‌کشد و از استنشاق آن‌ها جلوگیری می‌کند.”

محققان دانشگاه دوک سال گذشته مطالعه‌ای انجام دادند تا ببینند کدام ماسک مؤثرتر است. ماسک‌های N95 مؤثرترین ماسک‌ها در مسدود کردن قطرات تنفسی بودند – دقیقاً ۹۹٪. دومین ماسک موثر؟ ماسک‌های جراحی.

لیانا ون، پزشک اورژانس و استاد سیاست‌گذاری و مدیریت بهداشت در دانشکده بهداشت عمومی موسسه میلکن دانشگاه جورج واشنگتن، گفت که ماسک‌های جراحی گزینه‌ای عالی و مقرون به صرفه‌تر هستند.

آیا باید دوز سوم را تزریق کرد

در بیشتر مواقع افراد جوان ناقل به این بیماری هستند و با یک سرفه یا یک عطسه می‌توانند به راحتی این ویروس مسری را به دیگران و محیط اطراف خود انتقال دهند.

خرید ماسک سه بعدی در انواع رنگ‌ها

بنابراین اگر از ماسک‌های باکیفیت استفاده کنیم، این قدرت انتقال پایین می‌آید که اگر به ماسک‌های مذکور دسترسی نداشتید، می‌توایند از یک ماسک جراحی در زیر و همچنین یک ماسک پارچه‌ای در قسمت رویی استفاده کنید که تا حد زیادی برای پیشگیری از این بیماری موثر واقع خواهد شد.

جلوگیری از تماس دست با ماسک

بسیاری از افراد ماسکی را که استفاده می‌کنند، با دستانشان بر روی صورت جا به جا می‌کنند یا آن را بر می‌دارند و دوباره بر روی صورت می‌زند، باید توجه داشته باشید که دستان شما بیشترین تحرک را در بین سایر اعضای بدن دارند و از همین منظر بیشترین و بهترین اندام کمکی برای کمک به ما هستند. بنابراین با سطوح متعدد زیادی تماس دارند این بیماری ویروسی می‌تواند از طریق دستان به ماسک منتقل شود و به صورت یا بینی و سیستم تنفسی ما راه پیدا کند.

Cute boy wearing face mask taking vaccine at home. Kid with mother receiving covid vaccine from a healthcare worker at home.

پس بهتر است از هر نوع ماسکی که استفاده می‌کنید تا جایی ممکن از دست زدن به آن و تماس با دست خودداری کنید.

نحوه استفاده از ماسک

همان طور که گفته شد تاثیر ماسک بر امیکرون به مانند دیگر سویه‌ها آنقدر بالا است که بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند، قبل از اقدام به هر کاری اول از همه از ماسک استفاده کنید و سپس واکسن بزنید و یا فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

بنابراین ماسک شما باید در اندازه ابعاد صورت باشد نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد که مدام از روی بینی پایین بیاید.

همچنین ماسک باید اطراف بینی و دهان شما را بپوشاند که به هنگام سرفه و عطسه  این ذرات به بیرون منتقل نشوند.

نتیجه تاثیر ماسک بر امیکرون

نتیجه اینکه ماسک از هر نوعی که باشد این قابلیت را دارد که تا جای ممکن از انتقال ویروس امیکرون جلوگیری کند و شدت ابتلا را پایین آورد که بهتر است در هر جا و هر مکانی که قرار دارید حتما از ماسک استفاده کنید که بهترین نوع تجهیز برای مقابله با کرونا از نوع امیکرون است.

آیا امیکرون یا هر سویه COVID-19 از طریق غذا منتقل می‌شود؟

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه افراد می‌توانند COVID-19 را از طریق غذا بگیرند وجود ندارد. ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود می‌تواند در دمایی مشابه سایر ویروس‌ها و باکتری‌های شناخته شده موجود در غذا کشته شود.

آیا ویروس کرونا می تواند روی سطوح زنده بماند؟

مشخص نیست ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود چه مدت روی سطوح زنده می‌ماند، اما به نظر می‌رسد که احتمالاً مانند سایر ویروس‌ها رفتار می‌کند. بررسی اخیر بقای کروناویروس‌های انسانی روی سطوح، تنوع زیادی را از ۲ ساعت تا ۹ روز نشان داد. زمان بقا به عوامل مختلفی از جمله نوع سطح، دما، رطوبت نسبی و سویه خاص ویروس بستگی دارد.