کرونا و یا همان کووید ۱۹ یکی از بزرگترین مشکلات دنیا در دو سال اخیر بوده است و جهش‌هایی که در طی این مدت پیدا کرده است آن را به بزرگترین مسئله‌ی دنیا تبدیل کرده که حال با پیشرفت اطلاعات در این زمینه تاثیر تزریق دوز سوم واکسن بر امیکرون در حال بررسی است.

کووید و دنیا

تقریبا دوسالی شده است که کرونا یا همان کووید ۱۹ حواس تمام دنیا را به سمت خود جلب کرده است. این بیماری که علائم آن بسیار به سرماخوردگی عادی و آنفولانزا شباهت دارد، غوغای بسیاری در این مدت به پا کرده است به صورتی که حواس تمام جوامع را در دنیا به سوی خود آورد و نشان داد که سلامتی چقدر می‌تواند اهمیت داشته باشد. از این رو دولت‌های بسیاری بودجه‌های خود را برای مبارزه با آن و تولید واکسن اختصاص دادند و در این مدت مردم نیز به رعایت اصول بهداشتی بیشتر از پیش تشویق شدند.

اما کنترل این ویروس که در ابتدا بسیار ناشناخته بود بسیار سخت انجام شد. چرا که اطلاعات کافی درباره‌ی آن وجود نداشت و بهترین راه برای مقابله با آن تا زمان تولید واکسن مشخص نبود. اما با اعلام متخصصان و پزشکان استفاده از ماسک و الکل الزامی شد. این امر سبب شد تا به حد بسیار خوبی انتقال ویروس کمتر شود و در قدم بعدی در خانه ماندن نیز تاثیر به سزایی داشت.

خرید آنلاین محصولات مرتبط با کرونا

حال با گذشت این مدت از شروع همه‌گیری کرونا واکسن این بیماری توسط شرکت‌های دارویی بسیار بزرگ ساخته شد و در دو دوز به بسیاری از مردم دنیا تزریق شد. این پیشرفت بسیار بزرگ جلوی مرگ و میر را به طرز چشم‌گیری گرفت و میزان ابتلا را نیز کاهش داد. اما بحثی که امروزه در دنیا مطرح است این است که با پیشرفت علم در برابر این بیماری، ویروس کرونا نیز پیشرفت کرده است.

از این رو واکسن‌های ساخته شده برای آن نیز باید مطابق با تغییرات کویید پیش بروند و سیستم ایمنی بدن را در برابر آن تقویت کنند. تا به حال سویه‌ها یا همان جهش‌های مختلفی از این ویروس دیده شده است که آخرین آنها امیکرون بوده است. حفاظت ارائه شده توسط واکسن‌های تایید شده و مجاز FDA بسیار قدرتمند است، اما پس از دو ماه واکسن جانسون و جانسون، و پس از پنج ماه واکسن‌های فایزر و مدرنا شروع به ضعیف شدن می‌کنند. گرفتن یک دوز تقویت کننده، محافظت را حتی در برابر انواع دلتا و امیکرون افزایش می‌دهد.

حال سوالی که مطرح می‌شود با توجه به تزریق دو دوز واکسن در همه‌ی کشورها، آیا تاثیر تزریق دوز سوم واکسن بر امیکرون قوی‌تر خواهد بود؟ برای درک بهتر جواب این سوال شاید بهتر باشد که کمی با سویه‌های مختلف این ویروس آشنا شویم.

OMICRON was named as a concerning variant of COVID-19 in November 2021

امیکرون و دلتا

کرونا امیکرون که آخرین جهش این بیماری است همچنان در حال بررسی توسط دانشمندان است. از این رو همچنان اطلاعات کمی درباره‌ی تغییرات آن و ماهیتش در دسترس است و نگرانی اصلی درباره‌ی این نوع کرونا تعداد جهش‌ها و انواع بسیار آن است؛ که بیش از ۳۰ نوع جهش در پروتئین اسپایک آن مشاهده شده است و این یعنی دوبرابر جهش‌های نوع دلتا. اگرچه که برخی از این جهش‌ها در رابطه با واریان‌های قبلی این ویروس بررسی شده است اما همچنان اطلاعات درباره‌ی این نوع جدید اندک است و همچنان باید بررسی و آزمایش شود.

نکته‌ی دیگر در ارتباط با این نوع از ویروس این است که این جهش‌های سریع و بسیار باعث می‌شوند تا سرعت انتقال کرونا از فرد به فردی دیگر افزایش یابد و ویروس در برابر درمان مقاوم شود. همچنین طبق شواهد اولیه می‌دانیم علیرغم کاهش احتمال ابتلای دوباره به همراه دو دوز واکسن نیز کم شده بود اما با ظاهر شدن این نوع از ویروس کووید دوباره این احتمال افزایش پیدا کرده است.

چه کسانی می‌توانند دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند

با این حال حقیقت امید بخش این است که براساس مشاهدات و تحقیقات قبلی، تزریق واکسن بدن را در برابر ابتلا و مرگ و میر مقاوم‌تر نسبت به گذشته کرده است و هم اکنون دانشمندان در حال بررسی تاثیر تزریق دوز سوم واکسن بر امیکرون هستند. این امر نشان دهنده‌ی کارآمدی واکسن در کنترل این ویروس می‌باشد. هرچه میزان ایمنی بدن افراد بالاتر برود و واکسیناسیون در کشورها و شهرهای مختلف افزایش یابد، بیشتر می‌توان در برابر خطرات احتمالی جهش‌های جدید ویروس امیدوار بود.

 

آیا باید دوز سوم را تزریق کرد؟

افمار بسیاری در بین مردم درباره‌ی تزریق دوز سوم واکسن‌ها وجود دارد و افراد بسیاری موافق و مخالف هستند اما براساس تحقیقات علمی ثابت شده است که بهتر است افراد دوز سوم را نیز تزریق کنند. اما چرا؟

  • برخی بررسی‌ها در تعدادی از کشورها نشان می‌دهند که چندین ماه پس از تزریق دوز دوم واکسن‌ها ایمنی بدن دوباره کاهش پیدا می‌کند.
  • واریانت‌های جدید مثل دبتا و امیکرون تاثیر واکسن را کم می‌کنند.
  • سطح ایمنی بدن افراد آسیب‌پذیر همانند سالمندان و یا افراد با بیماری‌های خاص پایین‌تر است.
  • افزایش دوام ایمنی بدن با تزریق دوز سوم.

تمام دلایل ذکر شده گواهی بر تاثیر تزریق دوز سوم واکسن بر امیکرون و دیگر واریانت‌های این بیماری هستند و دانشمندان به مردم جوامع مختلف و همچنین دولت‌ها پیشنهاد می‌کنند تا برای کنترل بهتر بیماری به سمت تزریق دوز سوم بروند.

چه کسانی می‌توانند دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند؟

۱۸ سال یا بیشتر دارید و حداقل دو ماه پیش واکسن‌های قبلی را دریافت کرده‌اید.

CDC توصیه می‌کند حتی اگر قبلاً عفونت COVID-19 داشته‌اید، واکسینه شده و سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید. قبل از تزریق واکسن، مطمئن شوید که دستورالعمل‌های ایزوله‌سازی و قرنطینه را دنبال کرده‌اید تا دیگران را مبتلا نکنید، و در مورد سابقه کووید-۱۹ خود با تیم پزشکی صحبت کنید.

CDC توصیه می‌کند که کودکان و نوجوانان ۱۲ ساله و بالاتر در صورت واجد شرایط بودن، یک تقویت کننده دریافت کنند. اما در ایران که فایزر و مدرنا تزریق نشده است هنگام تزریق واکسن باید این نکته را در نظر بیگریم که فایده و مضرات واکسن چیست و با توجه به اینکه این بیماری در افراد زیر ۱۸ سال چندان خطرناک نیست، ممکن است عوارض تجدید واکسن نسبت به فوایدش بیشتر باشد و هنوز در خصوص تزریق دز سوم واکسن به افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تصمیم‌گیری نشده است و نهاد‌های علمی مختلف در حال بررسی این موضوع هستند.