اکسیمتر در واقع یکی از انواع دستگاه‌های پزشکی است  که به کمک آن می‌توانیم، میزان سطح اکسیژن خون را تعیین کنیم. در واقع به کمک این دستگاه می‌تواینم با سرعت بالا میزان تغییرات حاصل از اکسیژن را که از قلب به سمت اندام‌های دورتر مثل دست‌ها و بازوها انتقال می‌یابد، متوجه شویم و در صورت پایین بودن اقدامات لازم پزشکی را انجام دهیم.

اما دستگاه اکسیمتر برای چه افرادی لازم است و آیا لازم است که در هر خانه‌ای از این دستگاه داشته باشیم؟

این سوالات را در این مقاله پاسخ می‌دهیم و در نهایت اگر تمایل به تهیه این دستگاه شدید، می‌توانید به صورت آنلاین اکسیمتر را از سایت یخ پد خریداری کنید.

خرید پالس اکسیمتر LK88

اکسیمتر چیست

سطح اکسیژن خون بسیار مهم است. اکسیژن عامل تنفس و بسیاری از واکنش‌های حیاتی در بدن است که اگر میزان آن به هر دلیلی کم شود خطر مرگ موجود خواهد بود. برای همین برخی از افراد که دارای بیماری‌های قلبی، آسم و یا بیماری‌های ریوی هستند، نیاز است که این دستگاه را در خانه داشته باشند تا در صورت وجود علائمی مثل تنگی نفس، درد  قفسه سینه، سردرد، گیجی و یا تپش قلب از اکسیمتر استفاده کنیم و سطح دقیق اکسیژن را اندازه گیری کنیم و در صورت نیاز سریعا با پزشک متخصص کمک بگیریم.

دلایل استفاده از اکسیمتر

دلایل استفاده از اکسیمتر

دستگاه اکسیمتر برای بررسی سلامت قلب استفاده می‌شود. قلب یکی از اندام‌های اصلی بدن است که وظیفه پمپاژ خون به سایر اندام‌های بدن را بر عهده دارد، برای همین باید نسبت به سلامت آن مطمئن باشیم، مخصوصا افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند و در صورت مشاهده علائمی که در بخش قبلی نام برده شد، باید سریعا سطح اکسیژن خون را اندازه‌گیری کنند.

موارد استفاده از اکسیمتر

در مواقعی که فرد یک داروی تنفسی مصرف می‌کند، جهت تست کردن سازگاری بدن با این دارو از اکسیمتر استفاده می‌کنند

در حین عمل جراحی که فرد نیاز به تزریق آرامبخش دارد و باید سطح اکسیژن خون کنترل شود

برای بررسی  سطح عمومی شخصی که برای چند دقیقه دچار آپنه خواب شده است( آپنه شرایطی است که بیشتر در طول خواب شبانه اتفاق می‌افتد و تنفس برای چند لحظه قطع می‌شود) از اکسیمتر استفاده می‌کنند. بنابراین نیاز است که سطح اکسیژن فرد اندازه‌گیری شود.

نحوه کار با اکسیمتر

اکسیمتر را بیشتر در بیمارستان و یا در برخی از کلینیک‌های پزشکی می‌بینم که البته می‌توان نوع خانگی آن را تهیه کرد و اگر بیماری زمینه‌ای مثل کسانی که مشکلات قلبی یا ریوی دارند، در مواقع حساس از ان استفاده کنید.

اما نحوه کار با این دستگاه چگونه است؟

نحوه کار با اکسیمتر

اکسیمترها معمولا به شکل گیره هستند و این گیره را به سر انگشت یا لاله گوش می‌زنند که با تاباندن  نور از سر انگشت یا لاله گوش کار خود را آغاز می‌کنند و به کمک سنسور نوری می‌توانند، میزان بازتاب نور را از سوی دیگر محاسبه کنند و برآورد کنند که سطح اکسیژن خون چقدر است.

دقت داشته باشید که محدوه اندازه‌ گیری اکسیمتر بین ۹۸ تا ۹۹ درصد می‌باشد که اگر در روند اندازه گیری به زیر ۹۰ درصد منجر شد، باید حتما موضوع را جدی بگیرید و اگر فرد دچار بیماری قلبی یا ریوی است حتما به اورژانس خبر دهید و یا او را با رعایت نکات ایمنی نزد پزشک ببرید.

بیماری کرونا هم یکی از بیماری‌های ویروسی است که اگر ریه فرد را درگیر کند، تا حد زیادی می‌تواند عامل کاهش سطح هموگلوبین خون باشد ، این دستگاه در  بیمارستان بسیار زیاد استفاده می‌شود و بهتر است که در شرایط کنونی اکسیمتر را خریداری کنید که در صورت ضرورت از آندر خانه استفاده کنید.

آیا برای نظارت بر کووید در خانه باید اکسیمتر خرید؟

داشتن سطح پایین اکسیژن در خون نشانه اولیه بدتر شدن کووید است. اما همه علائم واضحی ندارند. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است سطح اکسیژن پایینی داشته باشند بدون اینکه دچار تنگی نفس یا احساس ناخوشایندی شوند. بنابراین برخی از افراد برای نظارت بر سطح اکسیژن خود در خانه، یک پالس اکسیمتر را خریداری می‌کنند. سایر افراد به‌عنوان بخشی از راهکارهای مراقبت در منزل در برابر  COVID-19 به‌طور معمول پالس اکسی‌متر استفاده می‌کنند.

نحوه کار با اکسیمتر

ایده این است که با نظارت بر سطح اکسیژن خود در خانه، بتوانید مطمئن شوید که ریه‌های شما به اندازه کافی به خون شما اکسیژن می‌دهند. از طرف دیگر، تشخیص سطوح پایین اکسیژن ممکن است نشان دهنده نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری باشد.

اقدامات لازم بعد از تشخیص به کمک اکسیمتر

همانگونه که از ساز و کار اکسیمتر گفته شد اگر بعد از استفاده از آن متوجه سطح پایین اکسیژن خون شدید و علائم ظاهری بدن مثل آبی و کبود شدن سر انگشتان و به شماره افتادن تعداد نفس‌های فرد مواجه شدید، بدون معطلی باید فرد را به بیمارستان انتقال دهید. اکسیمتر یک روش جدید برای تعیین سطح اکسیژن خون نیست اما همانگونه که گفته شد با توجه به بیماری فعلی یعنی کرونا بهتر است که اکسیمتر را در خانه داشته باشیم که در صورت لزوم بتوانیم به موقع عمل کنیم.

جهت خرید انلاین اکسیمتر می‌توانید از سایت یخ پد اقدام کنید و آن را در اسرع وقت دریافت کنید.