از انواع پوآر چه می‌دانید؟ قطعه‌ای پلاستیکی که نقش مکندگی را بر عهده دارد پوآر نام دارد، پوآر بیشتر برای محلول‌های خطرناک و سمی که مکش آن به ‌وسیله دهان مضر است مورد استفاده قرار می‌گیرد . پوآرها به چندین مدل و انواع مختلف تقسیم می‌شوند.

این وسیله مانند یک توپ پلاستیکی دارای انعطاف است که با مکش خود موجب منتقل شدن مایعات و محلول‌های شیمیایی با دقت زیاد به درون محفظه خود می‌شود. از این قطعه در آزمایشگاه‌های علمی و بیمارستانی و برخی منازل استفاده می‌شود.

پوآر چیست؟

پوآر درواقع یک وسیله است که مانند یک پمپ کار می‌کند و با فشاری که به محلول درون مخزن وارد می‌کند محلول را از مخزن به ستون منتقل می‌کند. پوآر بورت با پوآر پیپت و سایر پوآرها متفاوت است و تفاوت آن‌ها در این است که پوآر پیپت سه دکمه دارد که تخلیه هوا، کشیدن مایع به درون پوآر و پس ‌از آن به کار بردن از دکمه تخلیه را بر عهده‌ دارند. ولی پوآر بورت برای ایجاد فشار بر سطح محلول درون مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی انواع پوآر

در ادامه به معرفی انواع پوآر خواهیم پرداخت.

معرفی  پوآر قطره‌چکان

پوآر قطره‌چکان یک قطعه پلاستیکی و بسیار انعطاف‌پذیر است که به دو شکل گلابی و بادکنکی ساخته ‌شده است . این قطعه با مکش خود به قطره‌ چکان کمک خواهد کرد تا مایعات را از داخل منبع به لوله قطره‌چکان منتقل کنند.

معرفی انواع پوآر پیپت

پوآر پیپت ، یک قطعه با ظاهر توپی شکل پلاستیکی و کوچک است که انعطاف‌پذیری بسیار  زیادی دارد. این مدل پوآر به دو صورت دو زمانه و سه ‌زمانه ساخته می‌شود. این وسیله در قسمت پایانی پیپت قرار می‌گیرد و با به وجود آوردن مکش مایعات را به داخل پیپت انتقال می‌دهد. افزون بر این ، پوآر هم ‌زمان با تخلیه کردن هوای داخل خود، موجب خارج شدن مایعات از پیپت خواهد شد. باید دقت کنید که در زمان کار با انواع پوآر پیپت، مایعات و محلول‌های شیمیایی به درون پوآر منتقل نشوند. این بی‌توجهی باعث می‌شود بافت پلاستیکی آن به ‌شدت آسیب ببیند و دچار نقص گردد و غیرقابل استفاده شود.

معرفی پوآر قرقره‌ای

پوآر قرقره‌ای یا پیپت پر کن، قطعه‌ای پلاستیکی است که در قسمت انتهای پیپت قرار می‌گیرد. این قطعه دارای قرقره یا یک غلتک است که با چرخاندن آن، می‌توان مایعات را به داخل پیپت انتقال داد. در زمان به‌کارگیری از پوآر قرقره‌ای باید دقت داشته باشید پیپت تا جای درج‌ شده روی آن پر شود. در زمان تخلیه‌ی مایع از داخل پیپت ، پوآر باید به شکل کامل از مایعات تخلیه گردد.

انواع-پوآر-و-کاربردهای-آن

انواع پوآر بورت

انواع پوآر بورت، ظاهری به شکل توپ پلاستیکی ریزی است که دارای انعطاف زیاد است. این قطعه به شکل ساده و دو زمانه ساخته می‌شود. از لحاظ شکل و نحوه کار ، شباهت فراوانی به پوآر پیپت دارد. این قطعه به قسمت انتهایی بورت وصل می‌شود. با مکش و به وجود آوردن خلأ مایعات را از مخزن به داخل بورت انتقال می‌دهد. قبل از به کار بردن بورت باید دو تا سه بار و هر دفعه با ۵ میلی‌لیتر از محلول، آن را شستشو دهید. بعد از هر بار شستشو نیز باید صبر کرد تا مواد درون آن به‌ طور کامل از آن بیرون آید.

پوآر بینی

با داخل شدن گرد و غبار به بینی نوزاد امکان دارد مسیر تنفسی او بسته شود. همین‌طور بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی که موجب به وجود آمدن خلط در بینی او می‌شوند مسیر تنفسی‌اش را مسدود می‌نمایند. این مسئله موجب به وجود آمدن اختلال در تنفس کودک شده و به همین خاطر باعث رفع آسایش او می‌شود. پوآر بینی وسیله‌ای است که به پاکیزگی و تمیز نمودن مجرای تنفسی بینی نوزاد کمک فراوانی می‌کند.

البته باید دقت داشته باشید که استفاده بیش ‌از حد از پوار بینی ممکن است خطرآفرین باشد و موجب خونریزی در بینی نوزاد شود. شیوه استفاده از پوار به این شکل است ک در آغاز پمپ را فشار می‌دهید و بعد از آن به‌ ملایمت بخش لوله‌ای آن را در درون سوراخ بینی نوزاد گذاشته و به‌آرامی فشار آن را کاهش دهید.

سخن آخر

در این مطلب به معرفی انواع پوآرو کاربردهای آن‌ها پرداختیم. پوآرها معمولاً محفظه‌هایی انعطاف‌پذیر و نرم دارند که دست شما را برای استفاده باز می‌گذارند. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت فروشگاهی یخ پد پوآر مورد نیاز خود را تهیه نمایید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید.