الکل اتیلیک ۹۸.۸% یکی از انواع الکل است که دارای سطح خلوص بالایی می‌باشد و کاربردهای فراوانی در موارد مختلف از جمله داروسازی، مناسب جهت استفاده‌های پزشکی، مناسب آزمایشگاه‌ها و مراکز درمان دارد. الکل یکی از ساده‌ترین چیزهایی است که در بازار می‌توان خریداری کرد. زکریای رازی کسی که الکل را کشف کرد تحول بزرگی در علم پزشکی ایجاد کرد. بسیاری از بیماری‌های عفونی با کمک این ماده درمان شدند. این ماده از نظر علم شیمی تغییر و تحول فوق‌العاده‌ای بود. در بدن حیوانات و انسان‌ها، میوه‌ها، درختان و ترکیبات برخی عناصر طبیعی انواع الکل‌ها در ساختارهای معمولی و پیچیده‌تر یافت می‌شود. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا الکل اتیلیک خوراکی است؟

انواع الکل کدامند؟

الکل از مواد طبیعی حاصل می‌شود و یک نوع ماده آلی به حساب می‌آید. عموما آن را به دو دسته «اتانول» برای موارد طبی و الکل متیلیک یا «متانول» برای موارد صنعتی تقسیم می‌کنند. اتانول می‌تواند خیلی مفید و کاربردی باشد در حالی که متانول فوق‌العاده خطرناک و حتی کشنده است.

از تخمیر شدن قند و نشاسته با مخمر نان اتانول حاصل می‌شود. به این صورت که غلات، میوه‌ها یا نیشکر را گرما می‌دهند و سپس مالت به آن اضافه می‌کنند. بعد از اینکه قسمتی از نشاسته‌‌ای که در آن‌ها وجود دارد به قندهای ساده‌تر تبدیل شد، مخمر نان به آن اضافه می‌کنند و این محلول را گرم نگه می‌دارند. در نهایت قندی را که حاصل می‌شود به اتانول تبدیل می‌کنند.

خرید آنلاین محصولات مرتبط کرونا

این نوع الکل علاوه بر اینکه از غلات به دست می‌آید، از میوه‌ها نیز حاصل می‌شود. کاربرد این نوع الکل در پزشکی، داروسازی، صنایع آرایشی و بهداشتی و همچنین در نوشیدنی‌های الکلی است. الکلی که از تخمیر غلات و میوه‌ها به دست می‌آید تنها دارای غلظت ۱۲ تا ۱۵ درصد است. برای اینکه این غلظت افزایش یابد، باید عمل تقطیر را روی محلول به دست آمده انجام داد. برای تولید متانول محیط صنعتی مجهزی نیاز است. از واکنش گاز کربن مونوکسید و هیدروژن متانول حاصل می‌شود. این واکنش به دما و فشار بالا و یک کاتالیزور احتیاج دارد. متانول از طریق تقطیر چوب نیز به دست می‌آید از این رو نام دیگر آن الکل چوب است.

الکل-اتیلیک-۹۸-۸

عوارض ناشی از مصرف الکل طبی یا الکل اتیلیک

امروزه که بیماری‌های واگیردار گسترش یافته‌است مردم از الکل طبی از جمله الکل اتیلیک ۹۸.۸% بیشتر استفاده می‌کنند. اما توجه داشته باشید تنها به هنگام ضدعفونی کردن از این الکل استفاده کنید. در صورتی که غیر از این باشد و با اهداف خوراکی مصرف شود آسیب‌های جدی را برای افراد به وجود می‌آورد.

الکل اتیلیک ۹۸.۸% یکی از انواع الکل‌ها می‌باشد و کاربرد پزشکی و دارویی دارد و نباید به صورت خوراکی مصرف شود.

در صورتی که به طور مکرر و زیاد از اتانول که همان الکلی است که در داروخانه‌ها وجود دارد، استفاده شود، مشکلات زیادی از جمله عوارض گوارشی، کوچک شدن کبد یا سیروز کبدی و  زخم معده  به وجود می‌آید.

از دیگر عوارضی که طی مصرف این ماده به وجود می‌آید می‌توان به اختلال در غده پانکراس، هپاتیت الکلی، خونریزی دستگاه گوارش ناشی از واریس‌های مری، کم خونی و آنمی، سوء تغذیه، افزایش ابتلا به عفونت‌های ریوی، مغزی و مننژیت اشاره کرد.

هنگام مسمومیت بعد استفاده خوراکی از الکل اتیلیک چه باید کرد؟

متانول بعد از این که کاملا جذب بدن شد پس از گذشت ۶۳ تا ۸۳ دقیقه به نقطه اوج غلظت خود در خون دست می‌یابد. همچنین پس از جذب کامل متانول، توزیع متانول در آب بدن اتفاق می‌افتد. به گفته متخصصان  این امکان وجود دارد که یک سی ‌سی الکل صنعتی به ازای هر کیلوگرم وزن افراد منجر به مرگ شود. به عنوان مثال اگر شخصی ۶۰ کیلو باشد و۶۰ سی ‌سی الکل صنعتی به بدن او برسد، زنده ماندن او بسیار سخت خواهد بود  و حتی در صورت زنده ماندن به مشکلاتی چون آسیب‌های نابینایی، آسیب کبدی و کلیوی یا عوارض مغزی دچار شود.

خرید آنلاین محصولات بهداشتی

در صورت مصرف اتانول هم امکان ایجاد مسمومیت افراد وجود دارد. توجه داشته باشید مسمومیتی که از طریق اتانول ایجاد می‌شود با مسمومیتی که با متانول ایجاد می‌شود، بسیار فرق دارد. مسمومیتی که با اتانول ایجاد می‌شود، طی چند ساعت حال شخص بهتر می‌شود در صورتی که وقتی این مسمومیت با متانول اتفاق می‌افتد این طور نخواهد بود. برخی افراد بعد از مصرف متانول این طور فکر می‌کنند که اگر مدت زمانی بگذرد حالشان بهتر می‌شود و همان روز به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند؛ در صورتی که این طور مواقع  زمان را باید غنیمت شمرد و سریعا به مراکز درمانی مراجعه کرد. هر چه  سریع این مراجعه اتفاق بیفتد با شانس بیشتری از مرگ احتمالی نجات خواهید یافت. اگر شخصی بعد از این که نوشیدنی الکلی مصرف کرد و علائمی مانند سردرد، سرگیجه، تهوع، شکم ‌درد، ضعف عمومی، کاهش هوشیاری، تاری دید، تشنج و … را در او مشاهده کردید، فورا او را به مراکز درمانی منتقل کنید.

سخن آخر

در این مطلب درمورد الکل اتیلیک ۹۸.۸% ، انواع الکل و موارد مرتبط صحبت کردیم. اگر شما به چنین الکلی احتیاج دارید می‌توانید به راحتی از سایت یخ پد به صورت آنلاین آن را تهیه کنید. در سایت یخ پد انواع اقلام پزشکی وجود دارد و شما هر آنچه که نیاز داشته باشید را می‌توانید اینترنتی و بدون حضور فیزیکی در فروشگاه و صرف زمان و تحمل مشکلات دیگر تهیه کنید.