آسان نفس یا دمیار به عنوان یک محفظه استنشاقی استفاده می‌گردد. این وسیله امروزه در مباحث پزشکی بسیار معروف شده‌است. لازم به ذکر است که پس از شیوع بیماری کرونا این وسیله بسیار مورد توجه قرار گرفت. ما در این مقاله می‌خواهیم به کاربرد آن و نحوه استفاده آن بپردازیم پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دمیار بزرگسال FTE CO

کاربرد دمیار یا آسان نفس چیست؟

دمیار یک وسیله جانبی از جنس پلاستیک است که یک طرف آن محل قرارگیری اسپری‌های MDI است و در سمت دیگر قسمتی وجود دارد که در دهان بیمار قرار می‌گیرد و این قسمت بر اساس دهان انسان طراحی شده تا انسان آن را به راحتی بر روی دهان خود قرار دهد. دمیار به این علت ساخته شده‌است که با پخش کردن و انتقال مستقیم و یا تنظیم به اندازه مقدار دارو در افزایش تاثیر پذیری در مقایسه با دارو‌های مایع و یا حتی قرص کمک کند. همچنین دمیار وسیله بسیار کاربردی برای بیماران مبتلا به آسم و یا کسانی است که به دلیل تنگی تنفس به مشکلات ریوی برخورد کرده‌اند.

این وسیله از رسوب دارو در دهان و گلوی بیمار جلوگیری می‌کند و باعث منع از بروز التهاب در نقاط دهان و گلوی بیمار می‌گردد که این مورد یکی از فواید بسیار مهم این وسیله است. همچنین دیگر فایده این وسیله استفاده بهینه از داروها است؛ زیرا زمانی که مقدار دارو به صورت کامل و بدون هدر دادن مقداری از آن به بیمار برسد تاثیر بهتری داشته و باعث صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف دارو می‌شود.

دمیار ستاره سلامت

چه کسانی باید از آسان نفس یا دمیار استفاده کنند؟

این وسیله برای تمامی افرادی که از اسپری MDI استفاده می‌کنند لازم است که این اسپری‌ها معمولاً به شکل L هستند. این وسیله در دو نوع بزرگسال و اطفال با رعایت اصول طراحی و ساخت، گزینه‌های مناسب برای رفع نیاز بیماران است.

آسان-نفس-یا-دمیار

این وسیله دارای شرایط نگهداری خاصی است، به عنوان مثال این وسیله نباید در معرض گرد و خاک، مایعات، بخار آب و یا سایر آسیب‌های این شکلی باشد؛ بنابراین بهتر است آن را در ظرفی سالم و تمیز نگهداری کنید و توصیه می‌شود که این وسیله به طور مرتب و مستمر مورد شست و شو قرار بگیرد. به طور معمول در هر هفته یا در هر دو هفته این شست و شو باید انجام گیرد که در واقع زمان شست و شو بستگی به نوع دارو دارد.

مراحل شستشوی این وسیله به این گونه است که ابتدا قطعات آن را از هم جدا می‌کنید و سپس آن‌ها را در آب ولرم قرار می‌دهید و با مواد شوینده آن‌ها را به آرامی تمیز می‌کنید. پس از آبکشی آن‌ها را در محیط تمیز قرار دهید تا خشک شوند اگر در خشک شدن آن عجله دارید می‌توانید از باد سرد سشوار کمک بگیرید. توجه کنید که به هیچ عنوان از پارچه برای خشک کردن وسایل دمیار استفاده نکنید زیرا امکان انتقال ویروس یا میکروب به آن بسیار زیاد است.

نحوه استفاده از آسان نفس یا دمیار

  • اسپری را به خوبی تکان دهید.
  • درپوش اسپری را برداشته و در قسمت انتهایی دمیار یا آسان نفس قرار دهید.
  • نفس خود را با یک بازدم عمیق تا جایی که می‌توانید خارج کنید و دهانتان را در قسمت دهانی آسان نفس قرار دهید.
  • سر خود را کمی بالا بگیرید تا مسیر راه‌های هوایی باز شوند.
  • دکمه اسپری را یک بار فشار دهید (هر یک بار فشار دکمه یک پاپ محسوب می‌شود) حداقل به مدت ۱۰ ثانیه به نفس‌های آهسته و عمیق درون لوله بپردازید.
  • دمیار را از دهان خارج کرده و به مدت ۱۰ ثانیه نفس خود را حفظ کنید.
  • پس از گذشت ۱۰ ثانیه به آرامی از طریق بینی تنفس کنید و در صورتی که دوباره به دارو احتیاج داشتید ۳۰ ثانیه صبر کرده و سپس مراحل بالا را مجددا تکرار کنید.
  • در نهایت مجدداً درپوش اسپری را در جای خود قرار دهید.

سخن آخر

در این مطلب وسیله آسان نفس یا دمیار را بررسی کردیم. لازم به ذکر است که شما باید از لوازم پزشکی معتبری برای درمان هر گونه مشکلی استفاده کنید بنابراین پیشنهاد می‌شود که از یخ پد لوازمی که نیاز دارید را تهیه کنید. در این سایت انواع اقلام پزشکی موجود است.